REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co trzeba wiedzieć o kontenerach morskich?

Tomasz Dobczyński
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Aby mieć w pełni świadomość warunków przewozu morzem, warto poznać standardowe typy, wymiary, konstrukcje, oznakowanie oraz kontrolę bezpieczeństwa jednostki transportowej tego typu.

Klienci, dla których czas oczekiwania na ładunek nie jest czynnikiem krytycznym, mogą zdecydować się na korzystanie z usług transportu morskiego. Aby mieć w pełni świadomość warunków przewozu morzem, warto poznać standardowe typy, wymiary, konstrukcja, oznakowanie oraz kontrola bezpieczeństwa jednostki transportowej tego typu.

REKLAMA

Pomysłodawcą masowego zastosowania kontenerów w transporcie morskim był Malcolm McLean. Przedsiębiorca, który przed 20 lat z sukcesami prowadził firmę zajmującą się transportem drogowym, w 1955 roku zdecydował się na jej sprzedaż. Wszystkie środki ze sprzedaży zainwestował w przebudowę statku z tankowca na statek, który mógłby przewozić kontenery. 

Przeczytaj artykuł Tomasza Dobczyńskiego: Co należy wiedzieć o paletach i kontenerach lotniczych

REKLAMA

Zmiana charakterystyki statku z przewożącego materiały płynne (zbiornikowiec) na przewożącego kontenery dała początek rewolucyjnym zmianom w transporcie morskim pod względem stosowanych opakowań. Coraz powszechniejsze zastosowanie kontenerów przyczyniło się do określenia ich definicji przez komitet techniczny ISO.

Zgodnie z nią, kontener to jednostka wyposażenia transportowego mająca: dostateczną wytrzymałość do wielokrotnego użytku, specjalną konstrukcję zapewniającą przewóz kilkoma rodzajami transportu bez pośrednich przeładunków samego towaru oraz specjalne wyposażenie zapewniające zmechanizowany przeładunek - zwłaszcza pojazdu jednego rodzaju transportu na pojazd innego rodzaju transportu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojemność kontenera wg ISO nie może być mniejsza niż 1 m3. Kontener przeznaczony do transportu morskiego to specyficzny rodzaj kontenera, który odpowiada normom ISO oraz może być przewożony statkami kontenerowymi (w tej definicji wyraźnie widać odcisk idei McLeana).

Konstrukcja standardowego kontenera oparta jest na stalowej ramie, która składa się z czterech słupków narożnych oraz czterech belek wzdłużnych i poprzecznych. Na nich oparta jest podstawa i dach kontenera.

Wymiary kontenera

Podstawową jednostką wymiarową kontenera jest jego długość zewnętrzna określona na 20’ (20 stóp, przy czym 1 stopa = 304,80 mm = 0,304 m).

REKLAMA

Obowiązującym określeniem jednostki standardowej jest TEU (twenty-feet equivalent unit). Pod względem wielkości kontenery dzieli się na: małe (maksymalna waga brutto do 2500 kg), średnie (powyżej 2500 kg a poniżej 10000 kg) oraz wielkie (powyżej 10000 kg). W transporcie morskim najczęściej wykorzystywane są kontenery należące do serii I wg norm ISO.

Wśród tej grupy bardzo często stosowane są: kontener typu 1C o wymiarach (szerokość x wysokość x długość) 8’ x 8’ x 20’ i maksymalnej wadze brutto 24000 kg oraz kontener typu 1A o wymiarach 8’ x 8’ x 40’ i maksymalnej wadze brutto 30480 kg. Przeznaczenie wyżej wymienionych kontenerów jest uniwersalne. Istnieje poza tym szereg jednostek o specjalistycznym zastosowaniu (kontenery chłodnicze, kontenery z otwieranym dachem, kontenery zbiornikowe (cysterny) i wiele innych).


Jak czytać oznaczenia kontenerów morskich ?

System identyfikacji kontenerów podany został w normie PN-EN ISO 6346:1995 i obejmuje: kod właściciela (trzy litery), identyfikator kategorii wyposażenia (jedna litera), numer seryjny kontenera (sześć cyfr) oraz cyfrę kontrolną (jedna cyfra). Poniżej na przykładzie zostanie umówione praktyczne stosowanie powyższych zaleceń. Jak interpretować przykładowe oznaczenie identyfikacyjne kontenera: VOR U 432289 3?

A więc:
- oznaczenie VOR wskazuje na właściciela danego kontenera, czyli firmę Volvo Ocean Race. Kod właściciela musi być zarejestrowany i zatwierdzony w międzynarodowej organizacji BIC - Bureau International des Containers et du Transport Intermodal,
- identyfikator kategorii wyposażenia – U jest zarezerwowany dla grupy kontenerów ładunkowych,
- numer seryjny kontenera 432289 jest zbiorem sześciu cyfr arabskich unikalnych dla danego kontenera; pierwsze dwa znaki stanowią wyróżnik właściciela kontenera, cztery kolejne stricte numer identyfikacyjny jednostki,
- cyfra kontrolna 3. Jest to unikalna, niepowtarzalna liczba dla danego kontenera, ponieważ sposób jej wyznaczenia zależy ściśle od kombinacji poprzednich trzech grup identyfikacyjnych. Algorytm wyliczania cyfry kontrolnej dostępny jest w fachowej literaturze. Można ją również wyznaczyć bezpośrednio na stronie BIC, gdzie wpisując kod właściciela, identyfikator kategorii wyposażenia oraz numer seryjny kontenera wyliczana jest wartość cyfry samokontrolnej. 

Ten sam kontener opisany jest w dalszy sposób poprzez określenie wielkości i typu. Oznaczenie obejmuje kod wielkości kontenera (2 znaki) oraz kod typu kontenera (2 znaki).

Dla przykładu oznaczenie 20 GP należy rozumieć następująco:
- pierwszy znak kodu wielkości kontenera – 2 – oznacza długość kontenera określoną na poziomie 6058 mm (20’),
- drugi znak kodu wielkości kontenera – 0 – oznacza wysokość i szerokość kontenera określoną na poziomie 2438 mm (8’).
Mamy więc do czynienia z typowym kontenerem serii I ISO, typ 1C.

Pierwszy i drugi znak w kodzie typu kontenera – GP – oznacza, że mamy do czynienia z kontenerem ogólnego przeznaczenia, bez wentylacji.

Całość oznaczenia kontenera dopełnia oznaczenie eksploatacyjne, w którym pokazana jest: maksymalna waga brutto kontenera (maximum gross weight) oraz masa własna opakowania - tara (tare) podawana w kilogramach, również w funtach. Kontener oznaczony jest również przez tzw. country code, czyli kod kraju, gdzie kontener jest zarejestrowany. Kod stanowią dwie duże litery. Dla przykładu FR – Francja, US – Stany Zjednoczone.

Oprócz prawidłowego oznakowania identyfikacyjnego kontenera, musi on zawierać tabliczkę (na materiale zabezpieczonym przed korozją oraz odporną na działania ognia) stwierdzającą jego prawidłowy stan techniczny, dzięki czemu może zostać dopuszczony do obrotu towarowego.

Stan ten jest stwierdzony na metalowej tabliczce przytwierdzonej do zewnętrznej części kontenera. Stwierdzenie na tabliczce „approved for transport under customs seal” gwarantuje gotowość techniczną kontenera do spełnienia wszelkich przepisów celnych.

Stwierdzenie „CSC safety approval” na tabliczce znamionowej , oznacza, że dany kontener spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa zgodne z konwencją “International Convention for Safe Containers”. Konwencja ustala sposoby testów, kontroli, akceptacji i zachowania bezpieczeństwa kontenerów - stosowana jest w przypadku kontenerów używanych w transporcie międzynarodowym (za wyjątkiem transportu lotniczego).

Miejsce nadania i odbioru kontenera musi znajdować się w dwóch różnych krajach, przy czym przynajmniej jeden z nich musi stosować przepisy zawarte w Konwencji. Zleceniodawca usługi transportu morskiego powierza realizację zlecenia wyspecjalizowanym firmom. Ważne jest, aby w relacji klient - podwykonawca obie strony operowały tym samym lub zbliżonym, fachowym językiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA