| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Jak odliczyć podatek wobec błędnej stawki VAT na fakturze za usługę transportową

Jak odliczyć podatek wobec błędnej stawki VAT na fakturze za usługę transportową

Spółka nabyła usługę transportu międzynarodowego. Zdaniem Spółki, kontrahent na fakturze dokumentującej sprzedaż przedmiotowej usługi zastosował nieprawidłową stawkę podatku VAT, tj. 23% zamiast 0%. Spółka zastanawia się czy jest uprawniona do odliczenia kwoty podatku naliczonego z powyższej faktury?

Prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przysługuje, zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawa o VAT), w zakresie w jakim nabyte towary lub usługi służą lub będą służyć do wykonywania działalności opodatkowanej podatnika. Jednocześnie jak wskazuje treść art. 86 ust. ust. 2 pkt 1 tej ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określona w fakturze otrzymanej przez podatnika z tytułu nabycia usługi/towaru.

Od powyższej zasady ustawodawca wprowadził kilka wyjątków ograniczających prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego. I tak, powołując się na treść art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, m.in. nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Można odliczyć podatek nawet przy błędnej stawce VAT na fakturze za usługę transportową

W konsekwencji, odnosząc powyższe przepisy na grunt przedstawionego problemu należy uznać, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego jest zasadniczo ograniczone jedynie w sytuacji gdy wystawiona przez sprzedawcę faktura dokumentuje transakcję, która korzysta ze zwolnienia z opodatkowania lub w ogóle takiemu opodatkowaniu nie podlega. Tym samym, skoro ustawodawca nie ograniczył prawa do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji gdy podmiot wystawiający fakturę VAT omyłkowo zastosował błędną stawkę podatku (choćby wyższą - tak jak w analizowanym przypadku zamiast 0% przyjął stawkę 23%), Spółka uprawniona jest do odliczenia kwoty podatku naliczonego wykazanego w tej fakturze VAT.

Jednocześnie, w gestii Spółki należy poinformowanie kontrahenta o popełnionym błędzie. Jeśli kontrahent ów błąd poprawi powinien wystawić fakturę korygującą in minus. Spółka zobowiązana będzie wówczas do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego z chwilą otrzymania tej korekty (co wynika z brzmienia art. 86 ust. 10a ustawy o VAT).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »