| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Rekordowy lipiec w porcie lotniczym Katowice

Rekordowy lipiec w porcie lotniczym Katowice

Ponad 338 tys. pasażerów - o 7,5 proc. więcej niż przed rokiem - odprawiono w lipcu w porcie lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Tym samym został pobity rekord polskich portów regionalnych w liczbie pasażerów odprawionych w ciągu miesiąca.

Poprzedni rekord odnotowano w sierpniu 2007 r. w podkrakowski Balicach, gdzie odprawiono wówczas 327,6. tys. pasażerów.

"Liczba obsłużonych w lipcu podróżnych potwierdza nasze prognozy, zgodnie z którymi w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy z usług linii lotniczych operujących z pyrzowickiego lotniska skorzysta w sumie ponad 670 tys. pasażerów" - ocenił w poniedziałek rzecznik portu Cezary Orzech.

Rekordowa liczba pasażerów, to przede wszystkim zasługa ruchu czarterowego, który w lipcu, w odniesieniu do lipca 2010 r., wzrósł w Pyrzowicach o 18 proc. - w tym segmencie ruchu odprawiono niespełna 166,7 tys. pasażerów. W lipcu pasażerowie czarterów stanowili prawie połowę wszystkich odprawionych podróżnych. Od początku stycznia do końca lipca z siatki połączeń podkatowickiego lotniska skorzystało 1 mln 397 tys. 980 pasażerów. To ponad 60 tys. więcej (4,6 proc.), niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Podkatowickie lotnisko oferuje loty regularne w 27 kierunkach oraz czarterowe na 36 trasach. Port rozbudowuje infrastrukturę obsługi technicznej samolotów, chcąc stać się portem bazowym dla kolejnych przewoźników. W kwietniu, po modernizacji za ponad 6 mln zł, na lotnisku oddano do użytku hangar do obsługi technicznej samolotów. W trakcie budowy jest nowy hangar, gdzie będzie można równolegle serwisować dwie duże maszyny. Ta warta ponad 26 mln zł inwestycja współfinansowana jest z unijnych środków. Hangar będzie gotowy wiosną 2012 r.

W październiku rozpocznie się modernizacja terminalu pasażerskiego A. Otrzyma on nową elewację, a jego powierzchnia użytkowa wzrośnie o tysiąc metrów kw. do 8,6 tys. m kw. Zakończenie modernizacji planowane jest na wiosnę 2012 r.

W maju w Pyrzowicach rozpoczęły się także prace budowlane związane z realizacją największej inwestycji w historii portu - kosztem 81 mln zł w ciągu dwóch lat powstanie nowa płyta postojowa na 13 samolotów wielkości Airbusa A320 czy Boeinga 737.

(PAP)

reklama

Źródło:

PAP

ZdjęciaNarzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »