| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Transport międzynarodowy. Kiedy 0 proc. VAT, kiedy brak opodatkowania, niezbędna dokumentacja

Transport międzynarodowy. Kiedy 0 proc. VAT, kiedy brak opodatkowania, niezbędna dokumentacja

Jaką dokumentację muszą gromadzić przewoźnicy wykonujący usługi transportu międzynarodowego aby zastosować 0 proc. stawkę podatku VAT? W jakich sytuacjach usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce?

Pytanie:

Świadczymy usługi transportu międzynarodowego (tabor samochodowy; trasa z Polski do Szwajcarii jak również z Norwegii do Polski). Dotychczas odbiorcą usług był zawsze podmiot z siedzibą na terytorium Polski.

W konsekwencji dla zastosowania preferencyjnej 0 % stawki podatku VAT każdorazowo zbieraliśmy listy przewozowe, z których wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim.

W przypadku towarów importowanych – oprócz faktury i ww. listu, zbieraliśmy dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Obecnie podobne usługi będziemy świadczyć na rzecz firmy z Niemiec. Czy w przypadku świadczenia usług międzynarodowego transportu towarów na rzecz firmy zagranicznej konieczne jest gromadzenie całej ww. dokumentacji?

Odpowiedź

Rzeczywiście, przepisy ustawy o podatku VAT przewidują możliwość objęcia zerową stawką podatku VAT świadczenia usług międzynarodowego transportu towarów. Przy czym, uzyskanie prawa do ww. preferencyjnej stawki wymaga – co do zasady - zgromadzenia przez podatnika odpowiedniej dokumentacji.

Co do zasady, bowiem w wielu jednak przypadkach dokumentacja ta nie jest konieczna. Dzieje się tak, gdy usługa transportu towarów jest świadczona na rzecz podatnika (firmy, przedsiębiorcy) zagranicznego (czyli takiego, który w Polsce nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej).

W takiej sytuacji usługa ta w ogóle nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Wystawiana jest tzw. faktura VAT NP (a nie z 0 % stawką podatku). Do jej wystawienia nie istnieje natomiast obowiązek posiadania ww. dokumentacji.

Pojęcie podatnika w przypadku usług świadczonych na rzecz podatników zagranicznych

Przypomnieć należy, że przy ustalaniu miejsca świadczenia (kraju opodatkowania) usług w obrocie międzynarodowym pod pojęciem „podatnik” należy rozumieć nie tylko polską firmę zarejestrowaną jako podatnik podatku VAT, lecz również zagranicznego przedsiębiorcę, który prowadzi działalność gospodarczą poza terytorium Polski.

Wniosek ten wynika z brzmienia art. 28a ustawy o podatku VAT, który stanowi, iż na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1) ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »