| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Nowe zasady rozliczania VAT od samochodów i paliwa

Nowe zasady rozliczania VAT od samochodów i paliwa

Ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym wprowadza zmiany w zasadach rozliczeń VAT od paliwa i samochodów. Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. podatnicy zostali pozbawieni prawa do pełnego odliczenia VAT od tzw. samochodów z kratką. Nie odliczymy również VAT od paliwa do tych samochodów. Leasingobiorca, aby zachować pełne prawo do odliczenia, musi zarejestrować umowę (zawartą do końca 2010 r.) do 31 stycznia 2011 r.

Samochody uprawniające do odliczenia 100% VAT

Od samochodów, które nie spełniają żadnych z warunków określonych w kolumnie 2 i 3, możemy odliczyć tylko 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł. VAT od paliwa odliczymy natomiast, gdy będzie ono przeznaczone do samochodów wymienionych w kolumnie 2. Rejestracja umowy leasingu, o której mowa w kolumnie 3, nie powoduje, że możemy odliczać VAT od paliwa do wymienionych w niej samochodów.

Podatnik może odliczać 100% VAT od leasingu samochodów wymienionych w kolumnie 3, gdy zarejestrował w terminie umowę zawartą przed 1 stycznia 2011 r. Prawo do odliczenia przysługuje bez uwzględniania zmian tej umowy po 1 stycznia 2011 r. Co oznacza to określenie? Ustawodawca posługuje się nim zawsze przy zmianie przepisów dotyczących samochodów. Dlatego przykładowo możemy odnieść się do interpretacji wydanych na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów przejściowych.

Przede wszystkim zmiana umowy automatycznie nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT (pismo z 26 sierpnia 2005 r. Małopolskiego Urzędu Skarbowego, nr DP1/443-33/05/PG/61102):

Z brzmienia w/w przepisu wynika, iż nie ma on zastosowania do zmian umowy dokonanych po wejściu w życie ustawy. Nie oznacza to jednak, że w przypadku wprowadzenia zmian przepis ten nie znajdzie w ogóle zastosowania do umowy – będzie on w dalszym ciągu stosowany do tej części, która nie została zmieniona. Powyższe oznacza, że w sytuacji zmian wprowadzanych do umowy (po dniu 20 kwietnia 2004 r., co w sytuacji opisanej przez Spółkę nastąpiło aneksami nr 2/2004, 1/2005 i 2/2005), Podatnik jest uprawniony do korzystania z odliczenia podatku z tytułu umowy najmu samochodów ciężarowych tylko w takim zakresie, w jakim korzystał z tego odliczenia przed ich wprowadzeniem. Jeżeli w wyniku aneksów do umowy, sporządzonych po dniu wejścia w życie ustawy, nastąpiłoby zwiększenie liczby wynajmowanych samochodów lub zwiększenie wysokości obciążeń z tytułu opłat czynszowych, przedłużenie czasu trwania umowy, to czynniki te nie wywołują skutku prawnego dla zakresu odliczenia podatku z tytułu uprawnień wynikających z art. 154 w/w ustawy, tj. Podatnik zachowuje prawo do obniżenia podatku z tyt. usług najmu pojazdów w takim zakresie, w jakim prawo to przysługiwało przed zmianą umowy.

Za zmianę umowy urząd nie uznał zmiany harmonogramu spłaty rat, gdy taka możliwość była przewidziana w umowie (pismo z 24 listopada 2005 r. Urzędu Skarbowego w Olsztynie, nr US IV/III/443-81/05):

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »