| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Odliczenie VAT przy leasingu samochodów po 1 stycznia 2011 roku

Odliczenie VAT przy leasingu samochodów po 1 stycznia 2011 roku

Czy po 1 stycznia 2011 roku nadal przysługuje firmom prawo odliczania całego VATu od rat leasingowych samochodów ciężarowych i tych "z kratką"? Czy pozostaje prawo do odliczenia całości podatku przy wykupie tych samochodów? Jaką stawkę podatku należy zastosować w przypadku późniejszej sprzedaży samochodów?

Odpowiedź na Pana pytanie jest odmienna w stosunku do każdego z użytkowanych pojazdów.

W przypadku samochodu „typowo ciężarowego” po 1 stycznia 2011 roku firmom przysługuje nadal prawo do odliczenia całości VAT naliczonego z tytułu rat leasingowych. Warunkiem jest, żeby dopuszczalna masa całkowita pojazdu przekraczała 3,5 tony (art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym), lub spełniał któryś z kryteriów określonych w art. 3 ust. 2 cytowanej ustawy (przepis ten pozwala na odliczenie całości VAT od niektórych typów pojazdów, np. pojazdów klasyfikowanych jako wielozadaniowy, van, pojazdów z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków, pojazdów specjalnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym). W stosunku do tego samochodu przysługuje również prawo do odliczenia całości podatku od towarów i usług przy wykupie pojazdu od leasingodawcy. W przypadku sprzedaży tego samochodu należy opodatkować sprzedaż podstawową stawką VAT (obecnie 23%).

Jeżeli chodzi o samochód „z kratką”, w stosunku do którego do końca 2010 roku istniało prawo odliczania całego VATu naliczonego z tytułu rat leasingowych, to prawo to przysługuje nadal pod warunkiem, że umowa leasingowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 roku. Takie prawo daje art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym. W przypadku, gdy umowa leasingowa nie została zarejestrowana, zgodnie z art. 3 ust. 6 cytowanej ustawy zmieniającej, firmie przysługuje prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego od raty leasingowej, jednak suma podatku odliczonego w całym okresie użytkowania samochodu nie może przekroczyć 6.000 zł.

W przypadku wykupu samochodu od leasingodawcy, gdy wykup ten nastąpi przed 1 stycznia 2013 roku, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej firmie przysługuje prawo do odliczenia jedynie 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej niż 6.000 zł, bez względu na to, czy umowa leasingowa została zarejestrowana w urzędzie skarbowym czy nie. Art. 6 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym pozwala bowiem na odliczenie całości VAT w przypadku zarejestrowanych umów, wyłącznie w odniesieniu do czynszu (raty leasingowej) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy. Wątpliwości w tym miejscu mogłoby rodzić sformułowanie „inne płatności wynikające z zawartej umowy”, jednakże Ministerstwo Finansów w wydawanych interpretacjach wyraża pogląd, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością - dostawą towaru - nie związaną z samą umową leasingu (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 listopada 2010 roku sygn. IBPP2/443-713/10/BW). Należy zatem przyjąć, że wyrażone w art.6 ustawy zmieniającej prawo do odliczenia całości VAT w przypadku rejestracji umów leasingowych nie dotyczy wykupu leasingowanych samochodów.

W sytuacji późniejszej sprzedaży samochodu „z kratką”, to zgodnie z §13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług firmie przysługuje prawo do zastosowania zwolnienia w VAT w sytuacji, gdy jest to towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, a więc ich okres używania po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel wyniesie co najmniej pół roku. Ministerstwo Finansów w wydawanych interpretacjach podatkowych nie pozwala niestety zaliczać do tego półrocznego okresu czasu, w którym podatnik użytkuje pojazdy w ramach umowy leasingu (takie stanowisko zostało wyrażone na przykład we wspomnianej już interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach o sygnaturze IBPP2/443-713/10/BW). Okres ten należy więc liczyć od momentu wykupu pojazdu od leasingodawcy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »