| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jaka stawka VAT na podzleceniu przy eksporcie towarów?

Jaka stawka VAT na podzleceniu przy eksporcie towarów?

Mimo, że podstawowa stawka podatku VAT wynosi obecnie 23 proc, w wielu przypadkach można zastosować tzw. preferencyjne opodatkowanie. Ma to duże znaczenie szczególnie dla branży TSL. Jakie dokumenty są wymagane? Jakie warunki trzeba spełnić?

Podstawową stawką podatku VAT jest obecnie stawka 23%. Od tej zasady ustawodawca przyjął jednak kilka wyjątków, stosując tzw. preferencyjne opodatkowanie. W wielu przypadkach skorzystanie z obniżonej stawki VAT, wymaga od podatnika spełnienia określonych warunków czy zebrania wymaganych dowodów. Takie preferencje są szczególnie zauważalne w branży TSL. Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.

Jaką stawka podatku przy eksporcie

Spółka A (z branży TSL) wykonała usługę polegającą na dokonaniu odprawy celnej eksportowej oraz uzupełnieniu listu przewozowego SMGS. Za przedmiotową usługę obciążyła Spółkę B (nabywcę – pośrednika). Faktycznym beneficjentem świadczenia był eksporter – Spółka C.

W konsekwencji Spółka A ma wątpliwość wg jakiej stawki podatku VAT powinna opodatkować przedmiotowe świadczenie, skoro nabywcą usługi jest Spółka B (pośrednik), a z posiadanych przez podatnika dokumentów (SAD, list przewozowy SMGS) wynika, że faktycznym beneficjentem jest Spółka C.

Otóż, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Niewątpliwie Spółka A, dokonując sprzedaży przedmiotowej usługi, wykonała transakcję opodatkowaną podatkiem VAT. W konsekwencji należy przeanalizować przepisy określające właściwą wysokość opodatkowania.

Jak już wskazano na wstępie obowiązującą obecnie stawką podatku VAT jest oczywiście stawka 23 % (vide art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a ustawy o VAT). 

Podatek 0 proc. przy czynnościach związanych z eksportu

Jednakże od powyższej reguły ustawodawca przewidział możliwość preferencyjnego opodatkowania. I tak, powołując się na art. 83 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, a w szczególności wystawianiu dokumentów spedytorskich, konosamentów i załatwianiu formalności celnych.

Co ważne, w przypadku świadczenia tego typu usług (czyt. związanych z organizacją eksportu towarów) ustawodawca nie uzależnił skorzystania z preferencyjnego opodatkowania od spełnienia innych warunków (np. zebrania odpowiednich dokumentów, czy też wykonania świadczenia bezpośrednio na rzecz eksportera).

Tym samym, zdaniem Autora, bez znaczenia pozostaje tutaj okoliczność, który podmiot nabył usługę: pośrednik czy też faktyczny beneficjent świadczenia (eksporter).

W podobnej sprawie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 grudnia 2010 r. IPPP3/443-952/10-4/MPe.

Zatem przedmiotowa transakcja nabyta przez pośrednika również powinna zostać opodatkowana wg 0% stawki podatku VAT.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »