REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka stawka VAT na podzleceniu przy eksporcie towarów?

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
fot. Still
fot. Still

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, że podstawowa stawka podatku VAT wynosi obecnie 23 proc, w wielu przypadkach można zastosować tzw. preferencyjne opodatkowanie. Ma to duże znaczenie szczególnie dla branży TSL. Jakie dokumenty są wymagane? Jakie warunki trzeba spełnić?

Podstawową stawką podatku VAT jest obecnie stawka 23%. Od tej zasady ustawodawca przyjął jednak kilka wyjątków, stosując tzw. preferencyjne opodatkowanie. W wielu przypadkach skorzystanie z obniżonej stawki VAT, wymaga od podatnika spełnienia określonych warunków czy zebrania wymaganych dowodów. Takie preferencje są szczególnie zauważalne w branży TSL. Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.

REKLAMA

Jaką stawka podatku przy eksporcie

REKLAMA

Spółka A (z branży TSL) wykonała usługę polegającą na dokonaniu odprawy celnej eksportowej oraz uzupełnieniu listu przewozowego SMGS. Za przedmiotową usługę obciążyła Spółkę B (nabywcę – pośrednika). Faktycznym beneficjentem świadczenia był eksporter – Spółka C.

W konsekwencji Spółka A ma wątpliwość wg jakiej stawki podatku VAT powinna opodatkować przedmiotowe świadczenie, skoro nabywcą usługi jest Spółka B (pośrednik), a z posiadanych przez podatnika dokumentów (SAD, list przewozowy SMGS) wynika, że faktycznym beneficjentem jest Spółka C.

Otóż, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewątpliwie Spółka A, dokonując sprzedaży przedmiotowej usługi, wykonała transakcję opodatkowaną podatkiem VAT. W konsekwencji należy przeanalizować przepisy określające właściwą wysokość opodatkowania.

Jak już wskazano na wstępie obowiązującą obecnie stawką podatku VAT jest oczywiście stawka 23 % (vide art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a ustawy o VAT). 

Podatek 0 proc. przy czynnościach związanych z eksportu

REKLAMA

Jednakże od powyższej reguły ustawodawca przewidział możliwość preferencyjnego opodatkowania. I tak, powołując się na art. 83 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, a w szczególności wystawianiu dokumentów spedytorskich, konosamentów i załatwianiu formalności celnych.

Co ważne, w przypadku świadczenia tego typu usług (czyt. związanych z organizacją eksportu towarów) ustawodawca nie uzależnił skorzystania z preferencyjnego opodatkowania od spełnienia innych warunków (np. zebrania odpowiednich dokumentów, czy też wykonania świadczenia bezpośrednio na rzecz eksportera).

Tym samym, zdaniem Autora, bez znaczenia pozostaje tutaj okoliczność, który podmiot nabył usługę: pośrednik czy też faktyczny beneficjent świadczenia (eksporter).

W podobnej sprawie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 grudnia 2010 r. IPPP3/443-952/10-4/MPe.

Zatem przedmiotowa transakcja nabyta przez pośrednika również powinna zostać opodatkowana wg 0% stawki podatku VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA