| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Analiza dokumentu "Modelowe warunki spedycyjne FIATA"

Analiza dokumentu "Modelowe warunki spedycyjne FIATA"

Dokument „Modelowe Warunki Spedycyjne FIATA*” („MWS FIATA”) może być zastosowany w relacjach pomiędzy spedytorem a zleceniodawcą. Decydując się na wprowadzenie MWS do umowy spedycji, strony decydują się na wprowadzenie kilku zasad dotyczących odpowiedzialności z tytułu wykonania umowy spedycji.

Jeśli spedytor nie występuje jako bezpośredni wykonawca usługi, ponosi odpowiedzialność jedynie w przypadku niepodjęcia racjonalnych działań lub nienależytej staranności, która ujawniła się w trakcie wykonywania usługi. W takim wypadku spedytor zrekompensuje klientowi straty (również straty bezpośrednie finansowe), jakie wynikły w wypadku niedołożenia należytej staranności. Spedytor nie odpowiada za działania i zaniedbania stron trzecich za wyjątkiem faktu niedołożenia należytej staranności w ich wyborze, zleceniu czynności i ich nadzorowaniu ich wykonania.

W artykule 8., który również znajduje się w tej części dokumentu przedstawiono wyłączenia, sposoby określenia wartości towaru, ograniczenia kwotowe odpowiedzialności spedytora, w tym za utratę lub uszkodzenie towaru, opóźnienia oraz inne rodzaje strat.

Spedytor nie będzie odpowiadać w żadnym wypadku za przesyłki wartościowe (m.in. kruszce, monety, pieniądze, kamienie szlachetne) i towary niebezpieczne (w rozumieniu oficjalnych klasyfikacji materiałów niebezpiecznych mogące się stać niebezpiecznymi w trakcie realizacji usługi), jeśli nie zostały zadeklarowane w czasie zawierania umowy, stratę spowodowaną opóźnieniem (chyba że uzgodniono pisemnie inaczej) oraz stratę pośrednią lub będącą dalszym skutkiem.

Zgłaszanie szkód w spedycji

W artykule 9. została określona procedura zgłaszania szkód. Pisemne zawiadomienie określające ogólnie zakres straty lub szkody w towarze powinno być przekazane spedytorowi przez osobę odpowiedzialną do odbioru towaru już w momencie przekazywania towaru.

Jeśli szkoda nie jest zewnętrznie widoczna, przewidziano 6 dni bieżących na jej zgłoszenie. Wszelkie inne straty lub szkody powinny zostać zgłoszone w ciągu 14 dni począwszy od dnia, gdy klient powinien zgłosić ten fakt. Termin przedawnienia określony jest na 9 miesięcy od momentu wydania towaru lub terminu, kiedy powinien zostać wydany lub od czasu, kiedy niewydanie towaru dało klientowi podstawę do traktowania towaru jako utracony.

W III części dokumentu przedstawiono zobowiązania i odpowiedzialności klienta. W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności lub ryzyk przy realizacji usługi obowiązuje opisana w części I zasada działania przez spedytora na rzecz klienta przy jednoczesnym pokryciu przez klienta dodatkowych kosztów.

Spedytor ma prawo zastawu na towarze lub dokumentach z nim związanych w związku z należnościami od klienta w jakimkolwiek czasie. Spedytor może wykonywać prawo zastawu w każdy rozsądny sposób, który uzna za słuszny. Zapłata za usługę spedycyjną będzie płacona bez potrąceń lub odroczeń.

FIATA: Czy to konieczne w spedycji?

MWS FIATA obowiązują jedynie w ramach przepisów konwencji międzynarodowych lub prawa krajowego odnoszącego się do usług spedycyjnych. Jeśli nie uzgodniono inaczej działania przeciwko spedytorowi mogą prowadzone w miejscu głównej siedziby spedytora i rozstrzygane będą w kraju, w którym mieści się główna siedziba spedytora.

Dokument MWS FIATA dają odpowiedź na wiele pytań związanych z usługą spedycyjną. W każdym konkretnym przypadku jednak należy dokładnie zapoznać się z ich treścią i zdecydować czy w zakresie realizowanych usług istnieje konieczność wprowadzania MWS FIATA do umowy pomiędzy spedytorem a zleceniodawcą.

* Fiata - założona w Wiedniu w 1926 roku największa organizacja w sektorze usług spedycyjnych - Fédération Internationale des Associations de Transitaires et Assimilés, która skupia narodowe zrzeszenia spedytorów, reprezentujące łącznie około 40 tys. firm spedycyjnych i logistycznych w 150 krajach świata, w tym z Polski (PISiL jest członkiem i przedstawicielem FIATA).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »