| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Transport międzynarodowy: Jakie dokumenty celne wykazać aby zastosować 0 proc. VAT

Transport międzynarodowy: Jakie dokumenty celne wykazać aby zastosować 0 proc. VAT

Czy dokument celny, z którego wynika, że import towarów był dokonany na warunkach DDU umożliwia świadczącemu usługę transportu międzynarodowego zastosowanie 0% stawki podatku VAT?

Odnosząc powyższe przepisy na grunt przedstawionego stanu faktycznego należy uznać, iż skoro dostawa towarów została dokonana zgodnie z regułą DDU oznacza to, że w cenę towaru wkalkulowano również wartość poniesionego przez sprzedawcę transportu.

Zwykle w takim przypadku w poz. 44 dokumentu celnego (dodatkowe informacje / załączone dokumenty / świadectwa i pozwolenia) wymienia się dokument transportowy, np. CIM czy SMGS potwierdzający wykonanie usługi transportu towarów (symbol N722).

Wykaz dokumentów SAD 15.09.2011 - ZOBACZ TUTAJ

Zatem organ celny w takim przypadku posiada informację o wykonaniu usługi transportowej.

Tym samym, gdyby cena usługi transportowej nie była wliczona do kalkulacji wynagrodzenia za towar, żądałby przedstawienia przez zgłaszającego informacji o kosztach usługi transportowej.

Skoro zaś za wartość celną została przyjęta wartość transakcyjna uwzględniająca również koszty transportu, nie ma możliwości aby w dokumencie celnym zostały one odrębnie doliczone do podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

W konsekwencji, zdaniem Autora, przedstawiony dokument celny SAD, w którym powołano warunki DDU jednoznacznie potwierdza okoliczność wliczenia wartości usługi transportu międzynarodowego do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Co oznacza, że Spółka Alfa na podstawie ww. dokumentu jest uprawniona na mocy art. 83 ust. 1 pkt 23 w zw. z ust. 5 ustawy o VAT do zastosowania 0% stawki podatku VAT.

Podobne stanowisko można również wyinterpretować z wyjaśnień organów podatkowych (przykładowo, w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 8 grudnia 2005 r., sygn. 1473/WV/443/339/231/2005/SK).

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK