| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Na czym polega procedura uproszczona i jakie ma powiązanie z AEO?

Na czym polega procedura uproszczona i jakie ma powiązanie z AEO?

Głównym złożeniem procedury uproszczonej jest wprowadzenie ułatwień dla podmiotów gospodarczych przy dokonywaniu zgłoszeń celnych. Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy formy.

Podmiot realizujący ten rodzaj ułatwienia m.in.: sam oblicza ewentualnie powstałe należności celne i podatkowe, sam zdejmuje lub nakłada zamknięcia celne, w procedurach wywozowych ostemplowuje dokument SAD własną pieczęcią, może realizować ułatwienie (dokonywać zgłoszeń celnych) również poza czasem pracy organu celnego np. w soboty, niedziele i święta. Podmiot ten jest zobowiązany do składania zgłoszeń uzupełniających.

Uiszczenie cła powinno nastąpić w terminie 10 dni od zaksięgowania tych należności. Możliwe jest także rozliczenie VAT w sposób uproszczony poprzez deklarację VAT-7. Podatek ten jest wtedy rozliczany bezpośrednio w deklaracji, bez konieczności jego zapłaty w urzędzie celnym.

Powiązanie procedury uproszczonej z AEO

Procedura uproszczona jest powiązana ze statusem upoważnionego przedsiębiorcy AEO poziom I i III, tj. AEO: I - uproszczenie celne AEOC; III – uproszczenie celne/bezpieczeństwo i ochrona AEOF. Przedsiębiorcy, którzy otrzymali status AEOC lub AEOF będą mieli ograniczone do minimum wymogi stawiane przy ubieganiu się o procedurę uproszczoną.

Ponadto wymagania stawiane w procesie uzyskania zgody na stosowanie procedury uproszczonej są tożsame z wymaganiami stosowanymi w procesie uzyskania certyfikatu upoważnionego przedsiębiorcy AEO.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK