| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jak zastosować 0 proc. VAT przy imporcie dokonanym poza Polską

Jak zastosować 0 proc. VAT przy imporcie dokonanym poza Polską

Jakie dokumenty są niezbędne do zastosowania 0 proc. stawki podatku VAT, gdy import jest dokonywany w innym kraju niż Polska?

Pytanie do eksperta:

Świadczymy usługi transportu na rzecz polskich przedsiębiorców (zarówno usługodawca, jak i usługobiorca są zarejestrowani w Polsce). Usługa jest wykonywana na zlecenie firmy polskiej z siedzibą w Polsce w następujący sposób:

  • Zabieramy towar z któregoś z portów UE (z Niemiec, Holandii), który wcześniej przypłynął spoza Europy i przywozimy go do Polski.
  • Towar jest dopuszczony do obrotu w ww. portach UE.
  • Jako dowody wykonania usługi posiadamy potwierdzone przez urzędy kopie stosownych dokumentów, t.j. list przewozowy CMR i konosament, świadczące, że usługa jest częścią transportu międzynarodowego.
  • Nie posiadamy natomiast dokumentu potwierdzonego przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Czy do opisanych czynności możemy zastosować preferencyjną 0 % stawkę podatku VAT?

W tym przypadku istnieje możliwość zastosowania 0 % stawki podatku VAT na wystawianych fakturach sprzedaży.

Jak wynika bowiem z z art. 83 ust. 1 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Dodatkowo, na mocy § 8 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania ustawy o VAT, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do:

  • usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego;
  • wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów, jeżeli transport ten stanowi część usługi transportu międzynarodowego (przez wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów w tym przypadku rozumie się transport towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich).

Jednocześnie, ww. preferencja jest możliwa do zastosowania pod warunkiem, że sprzedawca posiada dowód świadczenia opisanych usług. Przy czym ustawodawca dokładnie określił jakie dowody uznaje.

Jak wynika z art. 83 ust. 5 ustawy o VAT, dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia tych usług są:

  •  w przepadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora) z zastrzeżeniem pkt 2
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »