REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Około 370 tys. mkw. nowych magazynów w 2012 r. Większość w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z raportem firmy Cushman & Wakefield w pierwszej połowie 2012 r. w Europie Środkowej wybudowano około 370 000 mkw. powierzchni magazynowej o wartości 170 milionów EUR. Większość powierzchni powstała w Polsce. Sytuacja na rynkach regionalnych jest stabilna i nie oczekuje się większych wahań koniunktury w najbliższych miesiącach.

Relatywnie dobre wyniki sektora pozytywnie wpływają na nastroje inwestorów, deweloperów oraz firm. Pustostany utrzymują się na stabilnym poziomie 10%. Jedynie na Słowacji i w Czechach, gdzie popyt nieznacznie przewyższa podaż, wskaźnik pustostanów jest niższy. To potwierdza potencjał rozwojowy rynku Europy Środkowej.

REKLAMA

Najwięcej magazynów od trzech lat

W pierwszej połowie 2012 r. w Europie Środkowej oddano do użytku łącznie 370 000 mkw. nowej powierzchni magazynowej (Czechy, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja). Jest to najlepszy wynik od trzech lat (w zeszłym roku w tym samym okresie zbudowano 200 000 mkw.). W porównaniu do rekordowych lat 2008 oraz 2009 (w pierwszej połowie 2009 r. zbudowano 1,3 mln mkw. powierzchni) jest to jednak jeden milion mkw. powierzchni mniej. Obecne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w regionie wynoszą 15 milionów mkw. 

Kliknij TUTAJ, aby zobaczyć raport C&W Rynek magazynowy w I połowie 2012 r.

„Popyt w pierwszej połowie spadł z 1,5 miliona mkw. w zeszłym roku do poziomu 1,2 miliona mkw. Głównym źródłem popytu jest sektor produkcyjny (w szczególności motoryzacyjny), który w dużym stopniu uzależniony jest od kondycji gospodarki niemieckiej. Największe transakcje odnotowano w Polsce. 

Rynek magazynowy w dobrej kondycji

Czechy również wykazały aktywność na rynku magazynowym. Te dwa kraje stanowią czynnik stabilizujący w całym regionie. Pomimo trwającego kryzysu, rynek nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej znajduje się w stosunkowo dobrej sytuacji. Kontynuacja planów ekspansji deweloperów oraz inwestorów w nieruchomości magazynowe świadczy o możliwościach osiągania zadowalających zysków w tym sektorze” – powiedział Ferdinand Hlobil, dyrektor działu powierzchni magazynowych w Europie Środkowej firmy Cushman & Wakefield. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

źródło: C&W

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

REKLAMA

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

Zapłacimy mniej za paliwo. O ile mają spaść ceny?

Według analityków Reflex, w najbliższych dniach możemy spodziewać się spadku cen benzyny o średnio 10 groszy za litr, a diesla o 5 groszy. Obecnie średnie ceny paliw są nieco niższe niż tydzień temu: benzyna 95 kosztuje 6,67 zł/l, a olej napędowy 6,68 zł.

350 rowerów za darmo, wystarczy słowo dziękujemy? To kolejna metoda na kradzież tożsamości w Internecie

Najnowsza pułapka zastawiona przez złodziei tożsamości na internautów to fałszywa oferta zamieszczona na Facebooku o rozdaniu za słowo „dziękuję” 350 rzekomo zadrapanych delikatnie w transporcie rowerów.

REKLAMA

Nissan Juke po liftingu. Powrót żółtego lakieru to jedno. Zmieni się też technologia

Mniej znaczy więcej? Tak najwyraźniej uznał Nissan. Bo ile byście nie patrzyli na nadwozie nowego Juke, zmian nie dostrzeżecie. No może poza jedną. Do gamy wrócił żółty lakier. Wbrew pozorom taka sytuacja nie wynika jednak z lenistwa japońskich inżynierów. Oni po prostu skupili się na czymś innym.

Kupno samochodu z drugiej ręki: czym grozi kupno auta bez aktualnego przeglądu technicznego

Prawo nie zabrania sprzedaży auta bez aktualnego badania technicznego i często to się zdarza gdy pojazd stał długo w komisie albo w garażu sprzedającego bez dłuższego okresu użytkowania. Jednak jeśli chce się kupić takie auto – a brak badania może wpływać przecież na obniżkę ceny i czynić całą transakcję okazyjną – trzeba zadbać o kilka kluczowych rzeczy. Oto co radzą eksperci.

REKLAMA