| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > C&W: Mniej pustostanów to wyższe stawki za magazynowanie

C&W: Mniej pustostanów to wyższe stawki za magazynowanie

W Warszawie metr kwadratowy powierzchni magazynowej kosztuje średnio 5,8 euro miesięcznie. W Łodzi stawka wynosi średnio 4,5 euro. Cushman & Wakefield podsumował rynek magazynowy.

Kiedy wynajęto najwięcej

W pierwszym półroczu 2011 r. wolumen transakcji wyniósł blisko 941.000 mkw. Najwięcej wynajmowano w drugim kwartale, kiedy wynajęto 543.000 mkw.

Kto szuka magazynu

Niezmiennie najwyższy udział w popycie mieli operatorzy logistyczni (37%), firmy z branży elektronicznej (14%) oraz motoryzacyjnej (10%). Najbardziej aktywnym deweloperem był Prologis. Firma ma 40% udział w rynku. Blisko połowę transakcji stanowią odnowienia. Na kolejnych miejscach znaleźli się Panattoni (18%), Goodman (8%) oraz SEGRO (6,5%). Najwięcej magazynów buduje się obecnie na Górnym Śląsku (81.000 mkw.), we Wrocławiu (66.000 mkw.) i Polsce Centralnej (54.000 mkw.).

Gdzie najwięcej pustostanów

Na koniec czerwca 2011 r. współczynnik pustostanów wyniósł 12,9%, co oznacza spadek o 2,1 pkt proc. w porównaniu z końcem ubiegłego roku.

Dostępnych magazynów ubyło we wszystkich regionach, a najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętej dotyczył Krakowa (0,6%), Poznania (4,6%) i Trójmiasta (5,8%).

Najwyższy jest w Szczecinie (63%), dotyczy on jedynego istniejącego w tym regionie parku Prologis Park Szczecin.

Ile kosztuje magazyn

Im mniej pustostanów tym wyższe czynsze. Dotyczy to bez wyjątku wszystkich regionów w Polsce. Najdrożej jest w miastach, w ich granicach administracyjnych. Tu ceny są wyraźnie wyższe niż w strefie podmiejskiej.

W miejskiej strefie Warszawy dochodzą do 5,8 EUR/mkw./miesiąc, a w Łodzi do 4,5 EUR/mkw./miesiąc. Dla pozostałych regionów stawki wynoszą średnio od 3 do 4 EUR/mkw./miesiąc. Jednocześnie stawki zróżnicowały się w zależności od lokalizacji, np. czynsze w rejonie Pruszkowa i Ożarowa pod Warszawą są o kilkadziesiąt eurocentów wyższe niż w rejonie Błonia.

źródło: Cushman & Wakefield

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK