REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak i gdzie opodatkować usługę magazynową?

Janusz Stajniak
Paweł Łabno
Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Magazyn w Polsce świadczy usługi dla firmy z Francji, która nie prowadzi stałej działalności na terenie naszego kraju. Gdzie taka usługa powinna zostać opodatkowana?

Spółka świadczy usługę w zakresie tzw. logistyki magazynowej w magazynie położonym na terenie Polski. W skład przedmiotowej usługi wchodzą takie czynności jak: przyjęcie, rozładunek przepakowywanie, składowanie, wydanie, załadunek i wysyłka towarów. Usługa jest świadczona na rzecz firmy mającej siedzibę we Francji. Firma nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie Polski. Spółka ma wątpliwości, gdzie świadczona przez nią usługa winna zostać opodatkowana.

REKLAMA

Odpowiedź:

W świetle art. 28b ustawy o VAT, zasadniczo miejscem świadczenia usług – w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika – jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania (ew. stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce w którym zwykle prowadzi on działalność lub w którym ma on miejsce zwykłego pobytu).

Jednakże, dla pewnych kategorii usług miejsce świadczenia określane jest w sposób odmienny od przedstawionego powyżej. Dotyczy to m.in. usług związanych z nieruchomościami.

Podatek tam gdzie jest magazyn

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawcow, pośrednikow w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektow i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

W kontekście powyższego przepisu zauważyć trzeba, iż ustawa o VAT nie definiuje pojęcia nieruchomości. Stąd też koniecznym jest odwołanie się do definicji zawartej w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Nasuwa się jednak wątpliwość odnośnie stopnia powiązania danej usługi z nieruchomością niejako wymaganego dla uznania, iż miejscem jej świadczenia nie jest kraj usługobiorcy, lecz terytorium państwa, na którym położona jest nieruchomość.

Jak podkreśla się w orzecznictwie organów podatkowych, art. 28e ustawy o VAT znajduje zastosowanie względem tych usług, które można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia (por. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2010 r.,ITPP2/443-395/10/AK).

W konsekwencji, za usługi związane z nieruchomością uznaje się również inne usługi wykonywane na dających się zidentyfikować nieruchomościach.

Przykładowo, za tego rodzaju usługi uznaje się m.in.:

REKLAMA

1. usługa spawania (por. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2010 r., ITPP2/443-261a/10/RS);
2. usługa inżynierska polegająca na przygotowaniu projektu instalacji przemysłowej (por. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2010 r., ITPP2/443-395/10/AK)

Co więcej, w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przyjmuje się, iż usługą związaną z nieruchomością może być m.in. pośrednictwo w wymianie nieruchomości (vide: wyrok ETS z dnia 3 września 2009 r. w sprawie RCI Europe, sygn. C-37/08).

W podobny sposób pojęcie usług związanych z nieruchomością identyfikuje się w judykaturze. Tytułem przykładu, jak stwierdzono w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 października 2010 r. (sygn. I SA/Po 572/10):

„(...) za usługi związane z nieruchomościami - obok przypadków wyraźnie wymienionych w komentowanym przepisie, tj. usług: wyceny nieruchomości,pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, hotelowych (noclegowych) i zakwaterowania, najmu, dzierżawy i podobnych, przygotowania i koordynowania prac budowlanych (usługi architektów i nadzoru budowlanego), można uznać także m.in.:

 usługi (roboty) budowlane (także w zakresie remontów nieruchomości),
 usługi prac polowych w rolnictwie,
 usługi geodezyjne,
 usługi notarialne (dotyczące sporządzenia umów przenoszących lub ustanawiających własność lub inne prawa do nieruchomości).

Jednocześnie zaznacza się że katalog usług związanych z nieruchomościami jest otwarty. Każda usługa, która dotyczy konkretnej nieruchomości, może być uznana za usługę związaną z nieruchomościami (...)”.

W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia de facto z usługą o charakterze kompleksowym, tj. usługą składającą się z wielu czynności.

Zasadnym wydaje się twierdzenie, że czynności typu rozładunek, wyładunek itp. mają charakter jedynie pomocniczy względem wynajmu magazynu, co uzasadnione jest choćby tym, iż nie doszłoby do ich wykonania, gdyby Spółka nie wynajmowała powierzchni magazynowej.

Oznacza to, że Spółka świadczy de facto usługę kompleksową, której istotą jest magazynowanie towarów w Polsce, skutkiem czego miejsce jej (tj. usługi) świadczenia, a zarazem opodatkowania, przypada na terytorium Polski (art. 28e ustawy o VAT).

Na zakończenie wypada nadmienić, iż w judykaturze odnależć można stanowisko, w myśl którego miejsce świadczenia usługi logistyki należy ustalać zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, czyli według zasad ogólnych (vide: wyrok WSA w Łodzi z 25 listopada 2010 r., sygn. I SA/Łd 1090/10).

Niemniej, przedstawione w niniejszym artykule stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w najnowszym orzecznictwie sądów administracyjnych.

Tytułem przykładu, jak wskazano w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 2011 r. (sygn. III SA/Wa 1968/10), usługi logistyki magazynowej świadczone przez usługodawcę posiadającego powierzchnie magazynowe w Polsce na rzecz podatników nieposiadających tu stałego miejsca prowadzenia działalności winny podlegać opodatkowaniu VAT w naszym kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA