| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > BHP w magazynie. Na co zwrócić uwagę

BHP w magazynie. Na co zwrócić uwagę

W związku z narastającą liczbą wypadków przy pracy na terenie magazynów warto przypomnieć podstawowe zasady przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na terenie obiektów magazynowych.

 ● Należy układać materiały na regałach i je zdejmować w sposób niestwarzający zagrożeń dla bezpieczeństwa pracowników.

 ● Nie wolno dopuszczać do użytkowania niesprawnych urządzeń do transportu.

 ● Należy przestrzegać dopuszczalnych mas przemieszczanych ładunków przy ręcznym przemieszczaniu ciężarów. Ręczne przemieszczanie i przewożenie ciężarów o masie przekraczającej ustalone normy jest niedopuszczalne (patrz tabela).

 Urządzenia do składowania i środki transportu wykorzystywane na terenie magazynów

 Na rynku jest dostępny cały szereg urządzeń do składowania i magazynowania oraz środków transportu. Ich dobór uzależniony jest od rodzaju materiałów do składowania, możliwości finansowych i technicznych obiektów do przechowywania.

 Podstawowymi urządzeniami do składowania są:

 ● Regały półkowe – dostosowane do różnych nośności, od 50 do 300 kg na poziom i wysokość do 11 m;

 WSKAZÓWKA!

 Regały półkowe stanowią dobre rozwiązanie do magazynów parterowych lub piętrowych, archiwum, sklepów, typu longspan, wielopoziomowych, przepływowych, szaf i pojemników.

 ● regały paletowe:

 1) tradycyjne służące do magazynowania palet – od lekkich do bardzo ciężkich. Ich cechą charakterystyczną jest stabilna i sztywna konstrukcja;

 2) wjezdne (DRIVE-IN) – służą do magazynowania palet – od lekkich do bardzo ciężkich, dużej ilości tego samego artykułu. Palety te układane są w głąb regału jedna za drugą, dzięki temu możliwe jest wykorzystanie maksymalnej powierzchni magazynu. Regały tego typu stosuje się na przykład w chłodniach i mroźniach. Zaletami tego typu regałów jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej do ok. 80%, minimalna liczba korytarzy dostępowych pomiędzy regałami, rygorystyczna kontrola wejść i wyjść;

 3) przesuwne – budowane na bazie ruchomych podstaw wyposażonych w wózki ze stalowymi kołami, na których zainstalowane są tradycyjne regały paletowe, poruszające się za pomocą napędu elektrycznego po szynach zainstalowanych w posadzce magazynu.

 WSKAZÓWKA!

 Głównymi zaletami palet przesuwnych są: optymalne wykorzystanie powierzchni, dostęp do każdej palety, składowanie każdego rodzaju towaru, do obsługi regałów wystarczy tradycyjny wózek widłowy, możliwość instalacji różnego rodzaju systemów kontroli ręcznego, zdalnie sterowanego lub kontrolowanego za pomocą sieci informatycznej.

 Regały przesuwne zwiększają pojemność magazynu nawet do 83%. Dzięki możliwości przesuwania, a co za tym idzie braku zbędnych w danej chwili korytarzy, można zaoszczędzić na kubaturze magazynu nawet do 40% w porównaniu z tradycyjnymi regałami paletowymi;

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, w tym bhp

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK