REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z wnętrza samochodu?

Jakubowski Ryszard
Nissan Leaf
Nissan Leaf

REKLAMA

REKLAMA

Mimo dużej troski, jaką właściciele samochodów zwykle otaczają wnętrza swoich pojazdów, nie sposób uniknąć przykrych zapachów, które z różnych powodów pojawiają się i nie znikają samoistnie. Walka z nimi przypomina nieraz syzyfowe prace.

Jednym z głównych źródeł nieprzyjemnej woni jest układ klimatyzacji i nadmuchu powietrza. Zapachy z nich pochodzące prawie zupełnie znikają, gdy zamknie się nawiew powietrza i unieruchomi klimatyzację. Przyczyną najczęściej jest przedostanie się do ich wnętrza różnych żyjątek. Po śmierci rozkładają się i wydzielają niemiłą woń. Usunięcie ich resztek i wymycie wnętrza kanałów powietrznych gorącą wodą z niewielkim dodatkiem detergentu w praktyce rozwiązuje problem. Czasem warto też rozpylić nieco dezodorantu do pomieszczeń sanitarnych, a następnie osuszyć wszystko strumieniem gorącego powietrza, np. z suszarki do włosów.

REKLAMA

Zobacz również: Jak zreperować rozdartą tapicerkę?

REKLAMA

Zapachy pochodzące z dywaników samochodowych i z tapicerki są bardzo trudne do usunięcia. Dywaniki i elementy tapicerskie, które prosto jest zdemontować, można wyjąć z samochodu i wyprać z zachowaniem podstawowych zasad otrożności, np. nie powinno się moczyć zbytnio elementów z włókien i surowców naturalnych, takich jak skóra.

Pozostałe elementy można umyć, korzystając ze specjalnych preparatów do mycia tapicerki samochodowej. Kilkukrotne użycie dezodorantu a następnie rozgrzewanie wnętrza samochodu przy zamkniętych szybach i wietrzenie go powinno dać dobre rezultaty. Działa tu prosta zasada, ze każdy odczuwany przez nas zapach jest wynikiem parowania lub sublimacji. Jeżeli substancja, wydzielająca przykrą woń, zostanie usunięta w całości, jej woń zniknie. Podwyższona temperatura sprzyja parowaniu, zaś składniki dezodorantu wspomagają wypieranie obcych zapachów.

REKLAMA

Nie wolno przesadzać w stosowaniu dezodorantu, zwłaszcza gdy źródło przykrego zapachu nie zostało zlokalizowane i przyczyna jego powstawania nie została usunięta. Zapach użytego w nadmiarze dezodorantu w połączeniu z wonią cuchnących obić tapicerskich (np. po powodzi) może stworzyć tak silną mieszankę zapachową, że przebywanie wewnątrz samochodu przy zamkniętych oknach może przekroczyć ludzkie możliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło nieprzyjemnych zapachów może tkwić nie tylko w przewodach wentylacyjnych samochodu, w urządzeniu klimatyzacyjnym czy w tapicerce. Zdarza się, zwłaszcza podczas jazdy po wiejskich drogach, że tryskające spod kół zwierzęce odchody zanieczyszczą silnik i układ wydechowy, a ich zapach przez dmuchawę i z powodu różnych nieszczelności kabiny, np. przez uchylone okna trafi do wnętrza auta. Jedynym wówczas ratunkiem jest dokładne wymycie komory silnika silnym strumieniem wody, oczywiście po odczekaniu, aż wszystkie urządzenia ostygną. 

Zobacz również: Pleśń w samochodzie, jak sobie z nią poradzić?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

REKLAMA

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

Zapłacimy mniej za paliwo. O ile mają spaść ceny?

Według analityków Reflex, w najbliższych dniach możemy spodziewać się spadku cen benzyny o średnio 10 groszy za litr, a diesla o 5 groszy. Obecnie średnie ceny paliw są nieco niższe niż tydzień temu: benzyna 95 kosztuje 6,67 zł/l, a olej napędowy 6,68 zł.

350 rowerów za darmo, wystarczy słowo dziękujemy? To kolejna metoda na kradzież tożsamości w Internecie

Najnowsza pułapka zastawiona przez złodziei tożsamości na internautów to fałszywa oferta zamieszczona na Facebooku o rozdaniu za słowo „dziękuję” 350 rzekomo zadrapanych delikatnie w transporcie rowerów.

REKLAMA

Nissan Juke po liftingu. Powrót żółtego lakieru to jedno. Zmieni się też technologia

Mniej znaczy więcej? Tak najwyraźniej uznał Nissan. Bo ile byście nie patrzyli na nadwozie nowego Juke, zmian nie dostrzeżecie. No może poza jedną. Do gamy wrócił żółty lakier. Wbrew pozorom taka sytuacja nie wynika jednak z lenistwa japońskich inżynierów. Oni po prostu skupili się na czymś innym.

Kupno samochodu z drugiej ręki: czym grozi kupno auta bez aktualnego przeglądu technicznego

Prawo nie zabrania sprzedaży auta bez aktualnego badania technicznego i często to się zdarza gdy pojazd stał długo w komisie albo w garażu sprzedającego bez dłuższego okresu użytkowania. Jednak jeśli chce się kupić takie auto – a brak badania może wpływać przecież na obniżkę ceny i czynić całą transakcję okazyjną – trzeba zadbać o kilka kluczowych rzeczy. Oto co radzą eksperci.

REKLAMA