| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Jak uniknąć zabrudzenia garderoby przez pasy bezpieczeństwa?

Jak uniknąć zabrudzenia garderoby przez pasy bezpieczeństwa?

Pasy bezpieczeństwa mogą zabrudzić garderobę. Choć rodzaj tworzywa oraz splot nitek, tworzących pas, są tak dobrane, aby wnikało w nie jak najmniej brudu i aby łatwo go usuwać bez potrzeby demontowania mechanizmów pasów, to mogą jednak pobrudzić ciuchy.

Zabrudzenia od pasów bezpieczeństwa

Pasy można czyścić tradycyjnie, gąbką zwilżoną wodą z niewielkim dodatkiem płynu do prania, albo – lepiej 50% wodnym roztworem spirytusu skażonego (bezbarwnego) z dodatkiem kilku kropli płynu do prania lub do mycia naczyń, na zakończenie przecierając je wielokrotnie gąbką spłukiwaną w czystej wodzie.
Nowocześniejszy sposób polega na zastosowaniu specjalnych preparatów piankowych, używanych np. do czyszczenia tapicerki i dywaników.

Zobacz również: Jak wyczyścić tapicerkę?

Po wyciągnięciu pasa na całą długość należy zabezpieczyć go przed ściągnięciem przez mechanizm napinający. Można to zrobić blokując możliwość przesuwania go w górnej prowadnicy, choćby przez włożenie w nią obok pasa zwykłego ołówka lub innego przedmiotu bez ostrych krawędzi. Następnie zabezpieczyć tapicerkę samochodu przed pochlapaniem, okrywając ją folią polietylenową, malarską lub z rozciętego worka na śmieci, na którą warto położyć np. stary ręcznik, albo inną szmatkę, dobrze chłonącą wodę.

Pas czyścić obustronnie, starannie, aż do chwili, gdy na użytej do tego gąbce lub ściereczce nie będą pozostawały ślady brudu.

Podczas czyszczenia pasów roztworem detergentów w wodzie lub w mieszaninie wody ze spirytusem należy używać ich jak najmniej, gdyż później trudno je całkowicie usunąć z pasa. Ponieważ mają one pewną lepkość, niedokładnie spłukane spowodują, że do pasa będą łatwiej przylegały zanieczyszczenia.

Nie wolno czyścić na mokro pasa bezpośrednio nad napinającym go mechanizmem. Woda z dodatkiem detergentu może powodować powstawanie w nim ognisk korozji lub inne uszkodzenia, które z czasem mogą całkowicie uniemożliwić jego poprawne działanie. Z tego samego powodu nie wolno zwolnić pasa, zanim nie wyschnie on całkowicie. Można przyspieszyć ten proces, wycierając kilkakrotnie pas czystymi suchymi ściereczkami lub wyciskając z niego resztki wody poprzez papierowe ręczniki jednorazowe.

Zobacz również: Pleśń w samochodzie, jak sobie z nią poradzić?

Po stwierdzeniu, że pas jest całkiem suchy, można usunąć blokujący go przedmiot i pozwolić, aby wciągnął go całkowicie mechanizm napinający. Następnie silnym szarpnięciem sprawdzić, czy pas zostanie zablokowany. Ma to na celu upewnienie się, czy podczas czyszczenia nie dostały się do mechanizmu żadne przedmioty bądź kawałki użytych przy pracy ściereczek.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK