| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Jak korzystać z kamery cofania?

Jak korzystać z kamery cofania?


Cofanie przy ograniczonej widoczności do tyłu, np. w samochodach typu van, albo dostawczych, jest rzeczą bardzo trudną. Najlepsze lusterka wsteczne nie zastąpią w takich pojazdach kamery cofania.

Martwe pole ma kształt klina zwężającego się ku tyłowi. Jego długość jest zależna zarówno od szerokości samochodu jak i od rodzaju lusterek zewnętrznych. Standardowe lusterka, zamontowane tuż przy szybach przednich drzwi, zapewniają widzialność tego, co się dzieje na całej drodze za samochodem nawet w odległości kilkudziesięciu metrów od jego tylnej ściany. Lusterka na wysięgnikach zmniejszają martwe pole do kilku metrów, mają jednak wadę: znacznie zwiększają przestrzeń, zajmowaną przez samochód i mogą stanowić przeszkodę np. podczas wjazdu w wąską bramę lub pomiędzy inne pojazdy na parkingu.

Rozwiązaniem tego problemu jest albo zapewnienie sobie podczas cofania pomocy innej osoby, która dopilnuje, aby nikt i nic nie znalazło się w martwym polu, albo – zastosowanie kamery cofania.

Zobacz również: Jak wymienić głośniki?

Na rynku są dostępne różnego rodzaju i różnej jakości kamery. Już te najtańsze, najprostsze znakomicie ułatwią cofanie i podniosą stopień bezpieczeństwa tego manewru. Bardziej wyrafinowane modele są połączeniem kamery z nawigacją GPS , które mają wbudowany mikrofon, pozwalający kierowcy słyszeć to, co dzieje się za pojazdem, np. głosy bawiących się tuż za nim dzieci.

Droższe modele kamer cofania mogą być używane w czasie jazdy dzięki funkcji lusterka wstecznego, co np. pozwoli na zauważenie w porę pojazdu jednośladowego, którego kierowca nierozważnie wjechał w martwe pole naszego samochodu. Przełączanie zestawu z funkcji nawigacji na funkcję dodatkowego lusterka wstecznego jest szybkie i proste – wystarczy jedno naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Zobacz również: Jakie dodatkowe zegary warto zamontować?

Kamera cofania z funkcją lusterka wstecznego to także znakomite narzędzie w walce ze złodziejami. Zdarza się, że podczas postoju, np. w korku lub na parkingu, zakradają się oni od tyłu, wiedząc o martwym polu, by potem sprytnie i po cichu skraść przewożone dobra w skrzyni ładunkowej lub nawet wewnątrz samochodu. Kierowca zwykle dowiaduje się o tym dopiero, kiedy wysiądzie z auta i obejdzie je dookoła.

Mając włączoną kamerę będzie mógł w dowolnej chwili spojrzeć na to, co się dzieje w pobliżu jego samochodu i odpowiednio na to zareagować.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Iuridico

Doradztwo Prawne & Tłumaczenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK