| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Czy można stosować lampy przeciwmgielne jako światła do jazdy dziennej?

Czy można stosować lampy przeciwmgielne jako światła do jazdy dziennej?

Coraz więcej kierowców popełnia ten błąd i włącza światła przeciwmgielne zamiast świateł mijania, traktując te pierwsze jako światła do jazdy dziennej. Tak nie można! Halogeny poważnie różnią się od świateł dziennych i nie ma co liczyć, że policja nie wie jak to sprawdzić!

Z reflektorów przeciwmgielnych większość kierowców miała okazję skorzystać co najwyżej kilka razy w życiu nie dziwi więc fakt, że wielu szoferów postanowiło znaleźć dla „halogenów” nowe zastosowanie. Jakie? Zapalają je jako światła do jazdy w dzień...

Zastosowanie oryginalne, ale... niezgodne z przepisami. Nie wolno włączać świateł przeciwmgielnych w normalnych warunkach pogodowych (wyjątkiem jest bardzo kręta droga). Grozi za to mandat w wysokości 100 złotych plus jeszcze kara za brak włączonych świateł mijania!

49,90 złJazda z Hołkiem

Zobacz galerię: Najmniej awaryjne 10-letnie auta

Jak działają PRAWDZIWE światła do jazdy dziennej?

Światła do jazdy dziennej muszą być umieszczone symetrycznie względem osi pojazdu i na równej wysokości, przy czym powinna je dzielić odległość minimum 60 centymetrów. Wysokość montażu lamp musi się mieścić w zakresie od 25-150 centymetrów nad drogą.

Zobacz też: Jak wykonać zastępcze światła cofania ze świateł „stop”?

Teraz działanie: Włączenie świateł dziennych powinno (ale nie musi – jeśli nie jest to montaż fabryczny) następować automatycznie po uruchomieniu silnika. Pamiętajmy jednak, ze prawidłowo zrobiona instalacja NIE WŁĄCZA razem ze światłami dziennymi świateł mijania, tylnych pozycyjnych, obrysowych czy oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Te MUSZĄ pozostać wyłączone. Ponadto włączenie świateł mijania lub przeciwmgielnych musi powodować automatyczne wyłączenie świateł do jazdy dziennej.

Zobacz też: Kiedy używać świateł przeciwmgłowych?  

(Nie taka) prosta przeróbka

Na zakończenie dodajmy jeszcze, że są specjalne zestawy świateł do jazdy dziennej, które stosuje się w miejsce świateł przeciwmgielnych. Zestawy te w zależności od specyfikacji, albo zastępują halogeny, albo są rozwiązaniem kompleksowym, czyli w jednej obudowie umieszczono zintegrowany halogen z lampą do jazdy dziennej. Coś takiego da się złożyć na własna rękę w przydomowym garażu.

Nie radzimy natomiast stosować tzw. samoróbek, lub tym bardziej na własną rękę rozmontowywać i przerabiać reflektory! Światła do jazdy dziennej oraz światła przeciwmgielne mają zupełnie inne odbłyśniki i strumienie światła. Nawet żarówki są różne. Te do jazdy dziennej mają zazwyczaj moc 8-21 W, a przednich lamp przeciwmgielnych - 55 W.

Zobacz też: Jak podłączyć poprawnie amperomierz i woltomierz w samochodzie?

avatar

2014-03-12 12:44 Zgłoś

Specyfikacja świateł dziennych jest wymuszona przez przepisy unijne, mimo że polskie media zrobiły wszystko żeby ludzie o tym nie wiedzieli. Światła dzienne zostały wprowadzone, aby nie jeździć na światłach mijania, które nie były zaprojektowane do sygnalizacji obecności pojazdu w dzień. Brak świecenia tylnych pozycyjnych jest po to, aby widać było kierunkowskazy i światła stop. Pan Kazio z dziennymi jest dużo bezpieczniejszy niż pan prezes z mijania oślepiającymi przeciwników w słoneczny dzień.faktycznie, oslepiaja mnie tylne mijania innych aut. co to za brednie. w Brukseli pracujesz?

avatar

2014-03-12 09:55 Zgłoś

Mnie swiatla przeciwmgielne przednie oslepiaja a jakby w ich miejsce zalozyl cale lampy ze swiatlami do jazy dziennej to byloby super

avatar

2013-06-25 13:51 Zgłoś

https://www.facebook.com/PrzeciwmgielneToNieDzienne

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP22
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem Infor.pl »