REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać głośniki do samochodu?

Łukasz Krasowski
Dobre głośniki znacznie wpływają na komfort jazdy.
Dobre głośniki znacznie wpływają na komfort jazdy.

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu kierowców jednym z najważniejszych udogodnień w samochodzie jest nagłośnienie. Jak zatem wybrać głośniki do naszego samochodu, żeby móc cieszyć się dobrym dźwiękiem i nie przepłacić?

REKLAMA

Wybór głośników zacznijmy od zlokalizowania miejsc, które producent samochodu przewidział na ich montaż. Dla głośników niskotonowych oraz szerokopasmowych są to zwykle dolne partie drzwi przednich i tylnych, a mniejsze głośniki wysokotonowe znajdują swoje miejsce w okolicach lusterek bocznych lub w górnej części deski rozdzielczej. Rozmieszczenie oraz wielkość danych głośników możemy znaleźć w instrukcji obsługi samochodu, lub jeżeli tam ich nie podano, pomogą nam katalogi producentów sprzętu car-audio.

REKLAMA

Kształty, rozmiary i rodzaje głośników mogą być bardzo różne. Najczęściej spotykamy okrągłe lub owalne elementy o średnicy od 10 do 20 centymetrów. Najprostsze, przestarzałe i niezbyt godne polecenia, są głośniki dwustożkowe. Znacznie lepsze od nich będą te o tzw. budowie koaksjalnej. Można je łatwo rozpoznać po tym, że składają się z dużego głośnika niskotonowego, w którego centrum umieszczono mniejsze elementy średnio- oraz wysokotonowe.

Zobacz też: Jak wymienić głośniki

Półkę wyżej plasują się odseparowanie zestawy składające się z oddzielnych elementów nisko- i wysokotonowych oraz zwrotnicy, dbającej o rozdzielenie na poszczególne głośniki dźwięków o różnej częstotliwości. Uzupełnieniem takiego zestawu może być oddzielny głośnik basowy, umieszczony w wersji aktywnej, pod fotelem kierowcy lub zabudowany w drewnianej skrzyni, w przestrzeni bagażowej.

Przed wyborem ilości i konkretnych modeli głośników, zastanówmy się jaki budżet chcemy na te elementy przeznaczyć. Przyjmując najtańszą, godną zaakceptowania wersję, zastąpmy fabryczne, często niskiej jakości głośniki, markowym sprzętem. Różnica może być już zauważalna, ale jakość nie idzie w tym przypadku z ilością, więc zamiast kupować cztery tanie, współosiowe głośniki, lepiej zainwestować w odseparowany zestaw tylko do przedniej części samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak poprawić system audio?

Na taki zestaw dobrej klasy wydamy 250-300 złotych, a jakość dźwięku będzie więcej niż zadowalająca. Zakup sprzętu z wyższej półki powinien się już wiązać ze znacznie większą ingerencją w nasz samochód. Bez wymiany fabrycznych przewodów na lepsze, łączących instalację car-audio, oraz bez porządnego wygłuszenia wnętrza auta, wydawanie pieniędzy na drogie głośniki nie ma sensu. Pełni możliwości takiego sprzętu nie wykorzysta raczej sam radioodtwarzacz, więc rozsądnie jest wspomóc go dodatkowym wzmacniaczem. Dobrym uzupełnieniem takiego zestawu jest subwoofer, zabudowany w bagażniku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA