| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodzenia?

Jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodzenia?

Wycieki z układu chłodzenia mogą nas nieźle przestraszyć. Zanim jednak udamy się do mechanika, warto spróbować samemu zdiagnozować problem, ponieważ naprawa układu chłodzenia nie musi być skomplikowana. Podpowiadamy jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodniczego.

Jeżeli ubywa płynu chłodzącego silnik i nie bardzo wiadomo, co się z nim dzieje, bo pod samochodem nie tworzy się mokra plama, wówczas trzeba przeprowadzić badanie, korzystając z poniższych wskazówek:

Gdy pod korkiem wlewu oleju do silnika zbiera się beżowo-czekoladowa gęsta ciecz, to oznacza, że płyn przedostaje się do oleju. Może to świadczyć o pęknięciu uszczelki pod głowicą, samej głowicy lub, w skrajnym przypadku, korpusu silnika. Naprawa jest wtedy dość droga, a do jej wykonania potrzebny jest specjalista i dobrze wyposażony warsztat.

49,90 złJazda z Hołkiem

Zobacz również: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Jeśli w płynie w chłodnicy pojawiają się bańki gazu (zobaczymy to zaglądając do zbiorniczka wyrównawczego na włączonym silniku), prawdopodobnie nastąpiło uszkodzenie uszczelki pod głowicą silnika, między jednym z cylindrów a kanałem wodnym. Konieczna jest jej natychmiastowa wymiana, gdyż dalsza jazda przy tej awarii grozi przedostaniem się dużej ilości płynu chłodzącego do cylindra. Może prowadzić to do poważnych uszkodzeń. Najczęściej wymienia się wśród nich: pęknięcie tłoka, zatarcie pierścieni tłokowych itp.

Zobacz galerię: Volkswagen za 25 tys. zł

Jeżeli nigdzie nie ma śladów płynu chłodniczego, a mimo to ubywa go dość szybko, wtedy uzasadnione jest podejrzenie, że rozszczelnienie układu ujawnia się podczas jazdy. Przyczyną może być uszkodzenie radiatora (chłodnicy), które polega na pęknięciu kanalika przy jednym z jego końców. Nieszczelność pojawia się dopiero podczas jazdy z powodu nacisku strumienia powietrza chłodzącego lub podciśnienia wytwarzanego przez wentylator. Szczegółowe oględziny radiatora powinny doprowadzić do zlokalizowania miejsca przecieku.

Zobacz też: Jak postępować po zagotowaniu płynu w chłodnicy?

W przypadku czarnych chłodnic będzie ono ciemniejsze niż reszta radiatora, bo wyciekający płyn spłukuje zanieczyszczenia. W chłodnicach aluminiowych (jasnych) w miejscu pęknięcia osadzi się beżowo-brunatny pył z kamienia kotłowego Pojawia się on prawie we wszystkich chłodnicach jako efekt rozcieńczania płynu chłodzącego wodą (nie zawsze za zgodą i wiedzą kierowcy).

Nieszczelności chłodnicy najlepiej naprawić w specjalistycznym warsztacie i nie korzystać z różnego rodzaju uszczelniaczy w płynie sprzedawanych na stacjach benzynowych.

Możliwe jest też, że nieszczelność umiejscowiona jest tak, że płyn chłodniczy kapie na rozgrzane rury układu wydechowego, co powoduje jego natychmiastowe wyparowanie. Tego typu usterka jednak powinna być łatwa do zlokalizowania.

Zobacz również: Jak usunąć przyczyny niewłaściwej temperatury pracy silnika?

Bywa, że w wyniku starzenia się lub wad technologicznych gumowe węże w układzie chłodzenia przeciekają, ale tylko podczas dłuższej pracy silnika, kiedy ciecz chłodząca jest mocno rozgrzana, a w układzie panuje nadciśnienie. Aby wykryć skąd wycieka płyn, trzeba po skończonej jeździe ustawić samochód na jakimś czystym, suchym miejscu i pozwolić silnikowi popracować kilka minut na wolnych obrotach. Pod miejscem wycieku pojawi się wilgotna plama. Przeciekający przewód też będzie mokry jeszcze przez jakiś czas po zatrzymaniu silnika.

avatar

2014-06-04 18:01 Zgłoś

witam mam pytanie leci mi woda podejrzewam ze z klimatyzacji i to dośc dużo jak stoje to jest dośc duża kałuza wody z przodu czy ktoś wie co to może być     tak ma byc. Z chlodzonego powietrza skrapla sie woda, tak jest w absolutnie kazdej klimatyzacji.

avatar

2014-03-06 19:18 Zgłoś

Mam taki przypadek. W lipcu 2013r została wymieniona uszczelka pod głowicą i od tamtej pory aż do wczoraj nic się nie działo. Wczoraj robiliśmy trase 300km w jedną stronę i w drodze powrotnej wskazówka temperatury zaczęła szaleć na przemian rosnąć i spadać. Okazało się, że w zbiorniczku susza dolałam litr i po dojechaniu do domu znowu litr. Oczywiście po wystudzeniu silnika. Mechanik znalazł dziurkę w wężu od chłodnicy. Płyn już nie ucieka ale temperatura nadal skacze. Co to może być?

avatar

2014-01-07 21:15 Zgłoś

witam mam problem niewiem czeemu ucieka mi na wyceraczke płyn chołodniczy i nie wiem co sie stało pomocy i jakto mozna zrobic

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP26
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem Infor.pl »