REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić ze starym, zużytym autem? Na czym polega recykling?

Piotr Czerniakowski
Demontaż, recykling, kasacja. Fot. Fotolia
Demontaż, recykling, kasacja. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kasacja, to oprócz odsprzedaży jedyna metoda na pozbycie się zużytego auta. Podpowiadamy co należy zrobić w przypadku, gdy chcemy rozstać się z naszym wysłużonym automobilem, a także na czym polega recykling.

Niestety, minęły już czasy kiedy po wyrejestrowaniu auta, mogliśmy je postawić w ogródku i wykorzystać w dowolny sposób. Auto, które nie będzie nam już dłużej potrzebne, po wyrejestrowaniu należy poddać recyklingowi. Polega on na odzyskaniu z pojazdu wszystkich części oraz podzespołów, nadających się albo do zamontowania w innych pojazdach lub do powtórnego przetworzenia. Następnie auto zostaje poddane kasacji. Pamiętajmy, że jest to jedyna legalna droga pozbycia się auta, za której nieprzestrzeganie możemy być pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie ekologiczne linie aut oferują nam producenci?

Gdzie udać się w celu kasacji auta?

REKLAMA

Kasacją i recyklingiem pojazdów zajmują się specjalne zakłady demontażu pojazdów. Kasacja auta nic nie kosztuje, jednak istnieją pewne warunki. Auto, które przyprowadzimy musi być kompletne, zaś jego waga powinna wynosić tyle, ile wynika to z dowodu rejestracyjnego. Jeśli chcieliśmy dodatkowo zarobić na zużytym aucie, np. sprzedając jego sprawne części, liczmy się z dodatkowymi kosztami. Jeśli specjalista stwierdzi, że auto jest wybrakowane, a jego waga jest niższa niż 90% wartości widniejącej w dowodzie rejestracyjnym, możemy zapłacić nawet do 10 zł za każdy „brakujący” kilogram. Nie ma się czemu dziwić – w końcu sprzedaż sprawnych części z zużytych aut stanowi dużą część zarobku punktów demontażu pojazdów.

Po zważeniu auta i sprawdzeniu numeru VIN, pracownik zakładu odbierze od nas dowód rejestracyjny i kartę pojazdu w celu unieważnienia. Unieważnia się także tablice rejestracyjne poprzez potrójne przewiercenie. Po tych zabiegach dostajemy dokument zatwierdzający kasację naszego auta, dzięki któremu możemy udać się do wydziału komunikacji, w celu wyrejestrowania auta.

Zobacz też: Dlaczego auto gaśnie? Co mogło się popsuć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po co stosuje się recykling?

Po pierwsze, auto wycofane z użytku, a więc pozbawione odpowiedniej dbałości, stanowi zagrożenie dla środowiska – takie rzeczy jak opony, płyny eksploatacyjne czy akumulator, w zasadzie nie podlegają biodegradacji. Innym powodem jest wspomniany już zysk punktów demontażu pojazdów. Wiele części z aut nie nadających się do użytku można zregenerować i wykorzystać do remontu innych pojazdów – częstym klientem są w takim przypadku warsztaty samochodowe. Odnowić można opony, które poddaje się z bieżnikowaniu. Metoda ta polega na nałożeniu nowego bieżnika, dzięki czemu opona odzyskuje swoje pierwotne właściwości. Przywrócić wartość użytkową można także olejom, które poddaje się re-rafinacji. Zarówno opony, jak i oleje można wykorzystać jako paliwa, alternatywne dla węgla.

Zobacz też: Przygotowanie auta do wiosny - poradnik

O czym należy pamiętać oddając części do recyklingu?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że kupując np. nowy akumulator, musimy w zamian oddać zużyty. Inaczej musimy zapłacić około kilkudziesięciu złotych. Z kolei kupując nowe lub prawie nowe opony w zakładzie oponiarskim, bez problemu możemy zostawić zużyty komplet. Podobnie dzieje się podczas wymiany oleju w serwisie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA