REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Dlaczego nowoczesny silnik też może się zatrzeć?
Dlaczego nowoczesny silnik też może się zatrzeć?
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Zatarcie silnika jest najpoważniejszą z awarii jaka może się nam przydarzyć. Naprawa w takim przypadku jest bardzo kosztowna i czasochłonna, a niejednokrotnie zupełnie nieopłacalna. Dlaczego silnik samochodu czy motocykla ulega zatarciu?

Awaria silnika samochodu

Wśród najgroźniejszych usterek silnika najczęściej wymienia się tak naprawdę awarię jego osprzętu to jest turbosprężarki czy układu zasilania paliwem. Sęk w tym, że wiele nowoczesnych silników potrafi ulec całkowitemu zniszczeniu na skutek tzw. zatarcia. Wydawać by się mogło, że problem całkowitego zniszczenia jednostki napędowej został rozwiązany już w latach 90-tych, kiedy to takie koncerny jak Honda, Volkswagen czy BMW tworzyły silniki o praktycznie niezniszczalnej konstrukcji. Okazuje się jednak, że problem ten nie dość, że nie zniknął, to na dodatek przybiera na sile. Kiedy zatem można obawiać się zatarcia silnika w naszym samochodzie?

REKLAMA

Rozrzedzony olej silnikowy

Nowoczesne silniki Diesla musza spełnić rygorystyczne normy emisji spalin. W tym celu producenci wyposażyli je w filtry cząstek spalin, których wypalenie wymaga podawania specjalnych dawek paliwa, które w określonych warunkach, rozrzedzają olej silnikowy. To sprawia, że warstwa filmu olejowego na podzespołach silnika jest zbyt cienka i nie chroni ich przez wzajemnym tarciem. Zbyt długa jazda na takim rozrzedzonym oleju, może doprowadzić do uszkodzenia najpierw turbosprężarki, a w dłuższej perspektywie czasowej panewek. Jeśli którakolwiek z panek obróci się, silnik naszego silnika na 90 procent zostanie zniszczony (korbowód może wybić dziurę w bloku silnika).

Zobacz też: Jak długo należy rozgrzewać silnik?

Płyn chłodniczy plus olej silnikowy

Częstą przyczyną zatarcia silnika jest przedostawanie się do układu olejowego motoru, jego płynu chłodzącego. Na skutek np. awarii uszczelki pod głowicą płyn miesza się z olejem tworzą specyficzną maź przypominającą konsystencją budyń. Trudno w takim przypadku mówić o właściwym smarowaniu silnika. Co więcej, moment zatarcia silnika dodatkowego dodatkowo przyspiesza słabnące chłodzenie silnik spowodowane ubytkiem płynu chłodniczego.

Zobacz też: Przepalona uszczelka pod głowicą - jakie są objawy i sposoby naprawy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko zatarcia silnika jest tym większe, im rzadziej wymieniany jest olej silnikowy w motorze. Zbyt długie interwały jego wymiany powodują, że krążący po silniku olej jest silnie zabrudzony. W rezultacie ryzyko zatkania jakiegoś kanału olejowego jego zanieczyszczeniami jest bardzo duże. Co więcej, konstrukcja niektórych silników sprawia, że pompa olejowa wyjątkowo łatwo poddaje się takim zabrudzeniom i nie jest w stanie przetoczyć tego oleju w newralgiczne partie jednostki napędowej. W rezultacie o zatarcie silnika nie trudno. Dlatego pomysł na używanie oleju silnikowego tzw. long life w samochodzie eksploatowanym w mieście, na dodatek wyposażonym w motor Diesla jest wyjątkowo kiepskim pomysłem.

Awaria układu zasilania olejem

Oczywiście zatarcie silnika może nastąpić z dość błahego powodu. Wystarczy że awarii ulegnie pompa oleju albo zatkany zostanie jego filtr. W tym drugim przypadku pomóc może stosowanie dobrej jakości filtrów, gdyż najczęściej posiadają one specjalny zawór umożliwiający przepuszczanie oleju w chwili, gdy filtr zostanie zatkany. Najważniejsze jednak to nie wydłużenie interwału jego wymiany powyżej 15 tys. km lub jednego roku. Koszt niewielki, a problem jaki może stworzyć po prostu ogromny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA