REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Falujące obroty to zjawisko powiązane z wieloma elementami pojazdu. Naprawa możliwa jest tylko po wnikliwym przeglądzie stanu technicznego pojazdu.
Falujące obroty to zjawisko powiązane z wieloma elementami pojazdu. Naprawa możliwa jest tylko po wnikliwym przeglądzie stanu technicznego pojazdu.
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Nierówna praca silnika na biegu jałowym czyli na tzw. luzie, może mieć wiele przyczyn. Czy koszty naprawy tej usterki są wysokie?

Nierówna praca silnika "na luzie"

Falowanie obrotów to częsty problem użytkowników samochodów. Przyczyn może być kilka, a w zależności od tego co się zepsuje, koszty napraw mogą być różne. Poniżej przedstawiamy najczęstsze usterki, które mogą powodować falowanie obrotów.

REKLAMA

Silnik krokowy i przepustnica – kolejną przyczyną falowania obrotów może być zła praca silniczka krokowego, który jest odpowiedzialny za sterowanie położeniem przepustnicy.  W tym przypadku istnieje możliwość samodzielnego usunięcia usterki, ponieważ silniczek krokowy jak i przepustnica często wymagają po prostu porządnego przeczyszczenia. Do tego celu używamy benzyny lub specjalistycznego środka do mycia układów paliwowych. Po dłuższym czasie eksploatacji  na wyżej wymienionych elementach może pojawić się tłusta warstwa lepkiego osadu. Po wyczyszczeniu niezbędna jest jednak wizyta w serwisie w celu skalibrowania przepustnicy za pomocą komputera. 

REKLAMA

Przewody podciśnieniowe - nierówna praca może pojawiać się w przypadku nieszczelności układu dolotowego, kiedy dostaje się tzw. lewe powietrze. Obroty zaczynają falować, ponieważ silnik pracuje na zbyt ubogiej mieszance, a sterownik stara się ustabilizować pracę silnika. Dostaje on jednak błędne dane z sondy lambda, przepływomierza lub czujnika podciśnienia. Konieczne jest wtedy sprawdzenie stanu przewodów. W niektórych przypadkach wystarczy wsłuchać się w pracę silnika, aby znaleźć nieszczelność.

Komputer sterujący pracą silnika – jego zadaniem jest sterowanie pracą czujników, które sprawują nadzór pracy silnika i warunków jakie wokół niego panują. Czujniki te znajdują się między innymi w przepustnicy, wale korbowym, sondzie lambda, kolektorze dolotowym. Może się zdarzyć, że jeden z tych elementów popsuje się. Wtedy komputer przestawi silnik w tryb awaryjny. Czasem jednak czujnik po prostu zacznie szwankować podając błędne informacje o stanie podzespołów do komputera. W konsekwencji zacznie on niepoprawnie sterować pracą silnika. Aby dowiedzieć się, który z czujników uległ awarii, należy udać się do serwisu w celu szczegółowej diagnozy wszystkich czujników za pomocą komputera diagnostycznego. Nie jest to skomplikowana operacja, ponieważ wszystkie współczesne samochody wyposażone są w układy samodiagnozy OBD. Koszt takiej usługi w serwisie to ,w zależności od serwisu, od kilkudziesięciu do 200 złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osprzęt instalacji LPG – silniki zasilane gazem ziemnym są szczególnie podatne na usterki związane z falowaniem obrotów. Montaż takiej instalacji jest poważną ingerencją w konstrukcję silnika oraz jego osprzęt. Czasami awarii ulega silniczek krokowy sterujący gazem, który trzeba oczyścić lub wymienić na nowy.

Reduktor gazu w silniku z LPG – jest on częstą przyczyną falujących obrotów w silnikach zasilanych gazem. Naprawa sprowadza się do jego wyregulowania lub wymiany, kiedy ma on uszkodzone membrany lub jest zapchany zanieczyszczeniami pochodzącymi z gazu. Regulację reduktora powinniśmy zlecić warsztatowi, ponieważ niezbędny jest analizator spalin. Należy podkreślić, że jazda z niewyregulowanym reduktorem jest bardzo groźna dla silnika, może się nawet skończyć jego uszkodzeniem!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA