| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Czy żona musi podpisać się pod umową sprzedaży samochodu?

Czy żona musi podpisać się pod umową sprzedaży samochodu?

Samochód kupiony za wynagrodzenie męża w trakcie trwania majątku, wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Czy zatem przy umowie sprzedaży samochodu pod umową musi podpisać się także żona, jako współwłaściciel?

Wspólność majątkowa

Przepisy Kodeksu rodzinne i opiekuńczego wyróżniają kilka ustrojów majątkowych małżonków. Najpopularniejszy jest ten, który powstaje na mocy ustawy. Zgodnie z nim z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami powstaje majątek wspólny, do którego wchodzą przedmioty majątkowe nabyte przez jednego z małżonków lub też przez oboje. Ma to również odniesieniu do sytuacji, w której mąż zakupi samochód z własnej pensji. Z racji tego, iż pobrane wynagrodzenie wchodzi do majątku wspólnego, podobnie będzie działo się z samochodem. Obydwoje małżonkowie stają się z chwilą nabycia jest współwłaścicielami.

Zobacz serwis: Zakup samochodu

Jak napisać umowę?

Powstaje zatem pytanie, czy w sytuacji sprzedaży samochodu objęte współwłasnością małżeńską, umowę muszą podpisać obydwoje małżonkowie? Jak już bowiem pisaliśmy, sprzedając samochód, będący przedmiotem współwłasności dwóch osób, trzeba ten fakt uwzględnić przy pisaniu umowy. Jeden współwłaściciel nie może bowiem rozporządził udziałem innej osoby. Czy takie same zasady dotyczą małżonków?

Sprzedaż przez (jednego) małżonka?

Nie. Sytuacja współwłasności małżeńskiej jest jednak inna. Co do zasady każdy ze współmałżonków może samodzielnie zarządzać przedmiotami wchodzącymi do majątku wspólnego (art. 36 ust. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), chyba że sprzeciwiają się temu przepisy prawa.

Co do zasady przepisy prawa nie sprzeciwiają się samodzielnemu zbywaniu przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego. Wyjątki są określone w art. 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który uzależnia zbycie przedmiotu majątkowego od zgody drugiego małżonka w sytuacji, gdy chodzi np. o zbycie nieruchomości lub użytkowania wieczystego; zbycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal; zbycia gospodarstwa rolnego.

Zobacz serwis: Nieruchomości

W tych sytuacjach ważność zbycia zależy od zgody drugiego małżonka. Nie ma tutaj jednak mowy o zbyciu samochodu, co oznacza, że do sprzedaży nie jest wymagana zgoda drugiego małżonka.

Sprzeciw

Niezależnie od tego drugi małżonek może jednak wyrazić swój sprzeciw wobec sprzedaży samochodu, co umożliwia art. 36(1) wspomnianego kodeksu. Sprzeciw taki jest jednak skuteczny wobec osoby trzeciej, jeżeli mogła się z nim zapoznać przed dokonaniem czynności.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »