| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Konsekwencje podatkowe finansowania dojazdów pracownika na posiedzenia oraz spotkania związane z działalnością związków zawodowych

Konsekwencje podatkowe finansowania dojazdów pracownika na posiedzenia oraz spotkania związane z działalnością związków zawodowych

Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych sfinansowanie przez pracodawcę kosztów podróży pracownika, będącego członkiem organizacji związkowej, w celu uczestnictwa na posiedzeniach, konferencjach bądź spotkaniach związanych z pełnieniem funkcji związkowej nie jest korzystne podatkowo, gdyż nie pozwala na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Zobacz też: Jak pobrać elektroniczne potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodów osobowych?

Powyższa kwalifikacja nie pozwala na skorzystanie ze zwolnienia, wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a)  ustawy o PDOF, w świetle którego wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika, do wysokości wynikającej z odrębnych regulacji. W tej sytuacji nie mamy bowiem do czynienia z podróżą służbową pracownika, gdyż wyjazd na spotkania organizowane przez związek zawodowy nie stanowi realizacji zadań służbowych, wykonywanych na polecenie pracodawcy.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że na pracodawcy ciążył będzie obowiązek sporządzenia informacji o wysokości przychodów uzyskanych przez członka związku zawodowego (pracownika) z innych źródeł (PIT-8C). Pracodawca zobowiązany będzie do przesłania tej informacji podatnikowi i urzędowi właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym (art. 42a ustawy o PDOF).

Tekst: Aleksandra Kołc, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »