| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy można odliczać VAT od wydatków na motocykl wykorzystywany w działalności?

Czy można odliczać VAT od wydatków na motocykl wykorzystywany w działalności?

Niektórzy przedsiębiorcy zamiast samochodów używają w swojej działalności bardziej mobilnych motocykli. Czy w myśl nowych przepisów podatkowych mogą odliczać pełen podatek VAT od paliwa i kosztów jego eksploatacji?

Motocykl w firmie: czy można odliczać 100% podatku VAT od jego kosztów eksploatacji?

Kupiłem na potrzeby prowadzonej działalności motocykl. Czy mogę odliczać VAT przy nabywaniu pa­liwa, części oraz od innych wydatków dotyczących tego motocykla?

Od 1 kwietnia 2014 r. nie może Pan odliczać podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa do motocykla wykorzystywanego w działalności (będzie tak do końca czerwca 2015 r.), jeśli Pan nie zadeklarował, że będzie go wykorzystywał wyłącznie do działalności (składając VAT-26). W takim przypadku w związku z nabywaniem usług naprawy lub konserwacji motocykla oraz innych niż paliwo towarów i usług związa­nych z eksploatacją lub używaniem motocykla może Pan odliczyć tylko 50% VAT naliczonego. Może Pan odliczyć 100% VAT od tych wydatków, jeżeli w sposób przewidziany przepisami udowodni, że wykluczone jest użycie motocykla do celów niezwiązanych z działalnością.

Zobacz też: Jak od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od samochodów „z kratką"?

Od 1 kwietnia 2014 r. zasady dokonywania odliczeń dotyczących pojazdów samochodowych określają przepisy art. 86a ustawy o VAT w brzmieniu nadanym przepisami ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. Przepisy te dotyczą pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 2 pkt 34 ustawy o VAT, czyli po­jazdów samochodowych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony - patrz słowniczek.

Z przepisów o ruchu drogowym wynika, że:

  • pojazdami samochodowymi są pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędko­ścią przekraczającą 25 km/h, z zastrzeżeniem, że określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego (art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym)
  • pojazdami silnikowymi są pojazdy wyposażone w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szyno­wego (art. 2 pkt 32 ustawy Prawo o ruchu drogowym)
  • pojazdami są środki transportu przeznaczone do poruszania się po drodze oraz maszyny i urzą­dzenia do tego przystosowane (art. 2 pkt 31 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Z podanych definicji wynika, że motocykle należą do pojazdów samochodowych w rozumieniu VAT jako pojazdy silnikowe przeznaczone do poruszania się po drodze. Dotyczą ich zatem przepisy art. 86a ustawy o VAT i ograniczenia odliczenia VAT naliczonego wynikające z tych przepisów. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjne z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, wymieniając motocykle wśród pojazdów, których dotyczą nowe zasady odliczania.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK