| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy można odliczać VAT od wydatków na motocykl wykorzystywany w działalności?

Czy można odliczać VAT od wydatków na motocykl wykorzystywany w działalności?

Niektórzy przedsiębiorcy zamiast samochodów używają w swojej działalności bardziej mobilnych motocykli. Czy w myśl nowych przepisów podatkowych mogą odliczać pełen podatek VAT od paliwa i kosztów jego eksploatacji?

Motocykl w firmie: czy można odliczać 100% podatku VAT od jego kosztów eksploatacji?

Kupiłem na potrzeby prowadzonej działalności motocykl. Czy mogę odliczać VAT przy nabywaniu pa­liwa, części oraz od innych wydatków dotyczących tego motocykla?

Od 1 kwietnia 2014 r. nie może Pan odliczać podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa do motocykla wykorzystywanego w działalności (będzie tak do końca czerwca 2015 r.), jeśli Pan nie zadeklarował, że będzie go wykorzystywał wyłącznie do działalności (składając VAT-26). W takim przypadku w związku z nabywaniem usług naprawy lub konserwacji motocykla oraz innych niż paliwo towarów i usług związa­nych z eksploatacją lub używaniem motocykla może Pan odliczyć tylko 50% VAT naliczonego. Może Pan odliczyć 100% VAT od tych wydatków, jeżeli w sposób przewidziany przepisami udowodni, że wykluczone jest użycie motocykla do celów niezwiązanych z działalnością.

Zobacz też: Jak od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od samochodów „z kratką"?

Od 1 kwietnia 2014 r. zasady dokonywania odliczeń dotyczących pojazdów samochodowych określają przepisy art. 86a ustawy o VAT w brzmieniu nadanym przepisami ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. Przepisy te dotyczą pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 2 pkt 34 ustawy o VAT, czyli po­jazdów samochodowych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony - patrz słowniczek.

Z przepisów o ruchu drogowym wynika, że:

  • pojazdami samochodowymi są pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędko­ścią przekraczającą 25 km/h, z zastrzeżeniem, że określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego (art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym)
  • pojazdami silnikowymi są pojazdy wyposażone w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szyno­wego (art. 2 pkt 32 ustawy Prawo o ruchu drogowym)
  • pojazdami są środki transportu przeznaczone do poruszania się po drodze oraz maszyny i urzą­dzenia do tego przystosowane (art. 2 pkt 31 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Z podanych definicji wynika, że motocykle należą do pojazdów samochodowych w rozumieniu VAT jako pojazdy silnikowe przeznaczone do poruszania się po drodze. Dotyczą ich zatem przepisy art. 86a ustawy o VAT i ograniczenia odliczenia VAT naliczonego wynikające z tych przepisów. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjne z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, wymieniając motocykle wśród pojazdów, których dotyczą nowe zasady odliczania.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK