| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy można odliczać VAT od wydatków na motocykl wykorzystywany w działalności?

Czy można odliczać VAT od wydatków na motocykl wykorzystywany w działalności?

Niektórzy przedsiębiorcy zamiast samochodów używają w swojej działalności bardziej mobilnych motocykli. Czy w myśl nowych przepisów podatkowych mogą odliczać pełen podatek VAT od paliwa i kosztów jego eksploatacji?

Na podstawie art. 86a ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 r. motocykle nale­żą, co do zasady, do pojazdów uprawniających tylko do częściowych odliczeń. Oznacza to, że kwota po­datku naliczonego przy dokonywaniu wydatków dotyczących motocykli jest, co do zasady, ograniczona do 50% (art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT).

Wyjątek (w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r.) dotyczy paliwa nabywanego do mo­tocykli, przy którego nabywaniu nie przysługuje, co do zasady, prawo do odliczenia. Wynika to z zesta­wienia przepisów art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 12 ust. 3 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. Pierwszy z tych przepisów tymczasowo wyłącza możliwość odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu pa­liwa, z drugiego zaś wynika, że pojazdy, które w dokumentach wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznaje się za samochody osobowe. Dotyczy to właśnie, między innymi, motocykli.

Niekiedy możliwe jest jednak dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących motocykli (w tym odliczanie w całości podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa). Dotyczy to motocykli, których sposób wykorzystania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika ewidencją ich przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT). Z treści pytania nie wynika jednak, aby w przypadku po­datnika warunki te były spełnione, co oznacza, że od 1 kwietnia 2014 r.:

  • nie może on odliczać podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa do motocykla (podobnie zresztą jak nie mógł tego czynić do końca marca 2014 r.),
  • może odliczyć 50% podatku naliczonego przy nabywaniu usług naprawy lub konserwacji motocykla oraz innych niż paliwo towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem motocykla.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »