| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy można odliczać 100% VAT po wprowadzeniu samochodu do ewidencji środków trwałych

Czy można odliczać 100% VAT po wprowadzeniu samochodu do ewidencji środków trwałych

Jak odliczać podatek VAT od samochodu po wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych? Czy mogę odliczać cały VAT zarówno od paliwa, jak napraw i innych wydatków związanych z tym samochodem? Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i jak ona wpływa na kwoty VAT, które można odliczać?

Opisane zasady obowiązują w przypadku wszystkich samochodów osobowych używanych w działal­ności, niezależnie od tego, czy zostały one wykazane w ewidencji środków trwałych (zgodnie przepisami o podatku dochodowym), czy też nie zostały do niej wprowadzone.

W broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi Ministerstwo Finansów w następujący sposób wypowiedziało się na temat warunku wprowadzenia zasad wykorzystywania samochodu:

Przepisy ustawy nie określają, w jaki sposób podatnik ma zapewnić w przedsiębiorstwie wyelimi­nowanie użytku prywatnego używanych w nim pojazdów samochodowych dla celów pełnego odliczenia podatku naliczonego. Przykładowo może tego dokonać za pomocą wprowadzonych regulaminów, umów, zarządzeń wraz z podjęciem dodatkowych działań zabezpieczających ich

wykonanie. Działania te muszą być dostosowane do specyfiki działalności przedsiębiorstwa i sposobu używania dla jego celów pojazdów. Określone przez podatnika zasady używania pojazdów muszą obiek­tywnie potwierdzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej i nie ma moż­liwości prywatnego użytku tych pojazdów np. przez pracowników (przykładowo celem dojazdu do swo­jego miejsca zamieszkania).

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 4 pkt 1 i ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »