| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy samochód ciężarowy można jednorazowo wrzucić w koszty?

Czy samochód ciężarowy można jednorazowo wrzucić w koszty?

Tak. Mogą to jednak zrobić tylko przedsiębiorcy zaczynający działalność i tzw. mali podatnicy, a suma jednorazowych odpisów amortyzacyjnych u danego podatnika nie może przekroczyć w 2011 roku 197 tys. złotych.

Kim jest mały podatnik?

Określenie „mały podatnik” jest zdefiniowane w art. 5a pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) i art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT).

Oznacza ono podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro. 

Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Zatem w 2011 roku małymi podatnikami są ci, których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w 2010 roku 4.736.000 zł.

Zobacz również: Powrót podatku ekologicznego

Jednorazowa amortyzacja

Zasadą jest stopniowe zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie środków trwałych. Przepis przewidują jednak korzystne dla niektórych podatników odstępstwo od tej zasady.

Na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o PIT oraz art. 16k ust. 7 ustawy o CIT jednorazowego odpisu amortyzacyjnego (jednorazowe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wartości składnika majątku) mogą dokonać:
- ci podatnicy, którzy w danym roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz
- mali podatnicy. 

Jednorazowa amortyzacja dotyczyć może tylko środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych.

Jednorazowego odpisu można dokonać w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych (w 2011 roku limit w złotówkach wynosi 197 tys). 

Podatnicy mogą dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. 

Więcej na temat jednorazowej amortyzacji w PIT i CIT

Samochód osobowy – definicja w PIT i CIT

Samochód osobowy w ustawach PIT i CIT – to pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:

a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanego na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,

b) pojazdu samochodowego mającego więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u którego długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków,

c) pojazdu samochodowego, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,

d) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,

e) pojazdu samochodowego będącego pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy o podatku od towarów i usług

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Wiesława Kulig-Wyporska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »