| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy wydatek na wymianę szyby samochodowej może zostać zaliczony do kosztów, jeżeli samochód nie ma AC?

Czy wydatek na wymianę szyby samochodowej może zostać zaliczony do kosztów, jeżeli samochód nie ma AC?

W samochodzie, który nie ma wykupionego AC, podczas normalnego użytkowania zaczęła pękać przednia szyba. Byłem zmuszony do jej wymiany. Czy koszt wymienionej szyby mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Tak, wydatek na wymianę szyby może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Chcąc zaliczyć wydatek na naprawę szyby do kosztów, musi Pan w pierwszej kolejności ustalić, czy nie został on wprost wyłączony przez ustawodawcę z kosztów uzyskania przychodów.

Z art. 23 ust. 1 pkt 48 updof wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, m.in. kosz­tów remontów powypadkowych samochodów, które nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Ta­kim ubezpieczeniem jest ubezpieczenie AC. Przepisy updof nie definiują pojęcia „wypadek". Jak zauwa­żył Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 14 października 2010 r., sygn. IBPBI/1/415-677/10/AB:

(...) w języku potocznym pod pojęciem „wypadek" należy rozumieć specyficzne, nieoczekiwane, nie- MF typowe i niezamierzone działania zewnętrzne, które występują w określonym miejscu i czasie, bez widocznej przyczyny (...). Nie ulega tym samym wątpliwości, że pod pojęciem „wypadek" mieszczą się również nietypowe i niezamierzone działania zewnętrzne typu powódź, pożar itp.

Zobacz też: Jak rozliczyć naprawę samochodu, gdy polisa ubezpieczeniowa przewidywała udział własny podatnika?

Co prawda, można mieć wątpliwości co do takiego sposobu definiowania pojęcia wypadku, lecz nie ulega wątpliwości, że wypadkami mogą być wyłącznie zdarzenia niespodziewane, nagłe. W konsekwencji przyjmuje się, że art. 23 ust. 1 pkt 48 updof nie ma zastosowania w przypadku kosztów napraw wynikających z bieżącej eksploatacji samochodu. Odpowiednie zastosowanie w omawianej sytuacji ma interpretacja indywidualna Dy­rektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 stycznia 2010 r., sygn. ILPB3/423-954/09-4/DS.

Z treści pytania wynika, że szyba w samochodzie zaczęła pękać podczas normalnego użytkowania, nie zaś na skutek zdarzenia, które mogłoby zostać uznane za wypadek. Zatem konieczność naprawy szyby wy­nikła z bieżącej eksploatacji samochodu. Koszt wymiany szyby może więc zostać przez Pana zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, mimo że samochód nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym.

Zobacz też: Jak rozliczać w kosztach ubezpieczenie samochodu, który stanowi współwłasność?

PODSTAWA PRAWNA:  art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »