| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można zaliczać w całości do kosztów wydatki na samochód służbowy, który pracownik parkuje w miejscu zamieszkania?

Czy można zaliczać w całości do kosztów wydatki na samochód służbowy, który pracownik parkuje w miejscu zamieszkania?

Pracownicy mojej firmy mogą parkować samochody służbowe w miejscu zamieszkania. Wynika to ze specyfiki wykonywanej przez nich pracy. Pracownicy nie mogą korzystać z tych samochodów do celów prywatnych. Czy mogę zaliczać do kosztów wydatki związane z eksploatacją tych samochodów w całości?

Tak, może Pan w całości zaliczać do kosztów wydatki związane z eksploatacją samochodów służbowych, o których mowa w pytaniu.

Zobacz też: Od kiedy można amortyzować samochód zakupiony na raty?

W przypadku dojazdu pracownika z miejsca zamieszkania do miejsca pracy i z powrotem, jeżeli charakter wy­konywanej przez niego pracy wymaga takiego postępowania, organy podatkowe nie nakazują traktowania tych przejazdów jako użytku prywatnego. W konsekwencji nie ulega wątpliwości, że w tego rodzaju przypadkach koszty używania samochodów służbowych stanowią dla pracodawców koszty uzyskania przychodów w całości. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Przykładem może być interpretacja indywidual­na Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 4 grudnia 2012 r., sygn. IPTPB3/423-288/12-4/MF, interpretacja indywidu­alna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 kwietnia 2013 r., sygn. ITPB3/423-28/13/PST czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 października 2014 r., sygn. IPPB5/423-640/14-4/AM. W ostatniej ze wskazanych interpretacji czytamy, że:

(...) wydatki związane z eksploatacją samochodów służbowych w zakresie przejazdów pracowników MF na trasie pomiędzy wyznaczonym miejscem parkowania (miejscem zamieszkania), a miejscem pracy - o ile nie służą osobistym celom pracowników, lecz wykorzystywane są w ramach realizacji zadań służbowych, jako ponoszone w celu osiągnięcia przychodów, stanowią koszty ich uzyskania.

Zobacz też: Jak rozliczać w kosztach wydatki na eksploatację stanowiącego środek trwały samochodu osobowego, wykorzystywanego tylko do działalności gospodarczej, od którego VAT odliczany jest w 50%?

Pracodawca ustalił z pracownikiem, że osobowy samochód służbowy parkowany jest w miejscu zamieszkania pracownika bez prawa używania przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych. Codziennie samochodem tym pracownik dojeżdża do pracy i z powrotem. W styczniu 2015 r. pracodawca poniósł z tytułu używania samochodu koszt zakupu paliwa w kwocie 1230 zł netto. Koszt ten w całości może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »