| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można zaliczać w całości do kosztów wydatki na samochód służbowy, który pracownik parkuje w miejscu zamieszkania?

Czy można zaliczać w całości do kosztów wydatki na samochód służbowy, który pracownik parkuje w miejscu zamieszkania?

Pracownicy mojej firmy mogą parkować samochody służbowe w miejscu zamieszkania. Wynika to ze specyfiki wykonywanej przez nich pracy. Pracownicy nie mogą korzystać z tych samochodów do celów prywatnych. Czy mogę zaliczać do kosztów wydatki związane z eksploatacją tych samochodów w całości?

Tak, może Pan w całości zaliczać do kosztów wydatki związane z eksploatacją samochodów służbowych, o których mowa w pytaniu.

Zobacz też: Od kiedy można amortyzować samochód zakupiony na raty?

W przypadku dojazdu pracownika z miejsca zamieszkania do miejsca pracy i z powrotem, jeżeli charakter wy­konywanej przez niego pracy wymaga takiego postępowania, organy podatkowe nie nakazują traktowania tych przejazdów jako użytku prywatnego. W konsekwencji nie ulega wątpliwości, że w tego rodzaju przypadkach koszty używania samochodów służbowych stanowią dla pracodawców koszty uzyskania przychodów w całości. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Przykładem może być interpretacja indywidual­na Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 4 grudnia 2012 r., sygn. IPTPB3/423-288/12-4/MF, interpretacja indywidu­alna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 kwietnia 2013 r., sygn. ITPB3/423-28/13/PST czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 października 2014 r., sygn. IPPB5/423-640/14-4/AM. W ostatniej ze wskazanych interpretacji czytamy, że:

(...) wydatki związane z eksploatacją samochodów służbowych w zakresie przejazdów pracowników MF na trasie pomiędzy wyznaczonym miejscem parkowania (miejscem zamieszkania), a miejscem pracy - o ile nie służą osobistym celom pracowników, lecz wykorzystywane są w ramach realizacji zadań służbowych, jako ponoszone w celu osiągnięcia przychodów, stanowią koszty ich uzyskania.

Zobacz też: Jak rozliczać w kosztach wydatki na eksploatację stanowiącego środek trwały samochodu osobowego, wykorzystywanego tylko do działalności gospodarczej, od którego VAT odliczany jest w 50%?

Pracodawca ustalił z pracownikiem, że osobowy samochód służbowy parkowany jest w miejscu zamieszkania pracownika bez prawa używania przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych. Codziennie samochodem tym pracownik dojeżdża do pracy i z powrotem. W styczniu 2015 r. pracodawca poniósł z tytułu używania samochodu koszt zakupu paliwa w kwocie 1230 zł netto. Koszt ten w całości może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK