| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy użyczenie samochodów firmowych pracownikom na dojazdy do domu jest opodatkowane VAT

Czy użyczenie samochodów firmowych pracownikom na dojazdy do domu jest opodatkowane VAT

Samochody użytkowane w firmie w sposób "mieszany" objęte są 50% zwolnieniem z podatku VAT. Czy nieodpłatne wynajmowanie ich pracownikom do celów prywatnych jest wiąże się z dodatkowym opodatkowaniem VAT?

  • świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy zmienianej w art. 1 podatnikiem jest ich usługobiorca,
  • dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy zmienianej w art. 1 podatnikiem jest ich nabywca,
  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a ustawy zmienianej w art. 1,
  • wynikającej z otrzymanego dokumentu celnego, deklaracji importowej w przypadku, o którym mowa w art. 33b ustawy zmienianej w art. 1, oraz z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 tej ustawy

- nie więcej jednak niż odpowiednio 5000 zł lub 6000 zł, nie stosuje się przepisu art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:  Ustawą nowelizującą wyłączono (...) obowiązek opodatkowania podatkiem VAT użytku prywatnego pojazdów zakupionych przed dniem 1 kwietnia 2014 r. objętych dotychczasowym ograniczo­nym (do 50%o lub 60%o kwoty podatku naliczonego nie więcej jednak niż odpowiednio 5000 zł lub 6000 zł) prawem do odliczania podatku VAT.

Ponieważ od dnia 1 stycznia 2014 r. użytek prywatny takich pojazdów podlegał opodatkowaniu na ogólnych zasadach, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania w stosunku do takich pojazdów (uży­tek prywatny został już bowiem skalkulowany w ograniczeniu odliczenia w odniesieniu do tych pojazdów) zasada ta ma zastosowanie do okresów rozliczeniowych rozpoczynających się od dnia 1 stycznia 2014 r.

Jeżeli jednak przy nabyciu pojazdów udostępnianych obecnie pracownikom przysługiwało Państwu prawo do odliczenia VAT w 100%, to użycie tych pojazdów celach prywatnych podlega opodatkowaniu, na podstawie cytowanego wyżej art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Nie ma przy tym znaczenia, czy od 1 kwiet­nia 2014 r. podjęli Państwo decyzję o odliczaniu VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami na zasadach określonych dla użytku mieszanego tych pojazdów, czyli w 50% (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w cytowanej wyżej broszurze informacyjnej z 1 kwiet­nia 2014 r.:

^^^ PRZYKŁAD 1:

MF Podatnik posiada samochód o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przy nabyciu którego w 2013 r. dokonał zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami odliczenia po­datku w pełnej wysokości (100%). Podatnik, również w 2013 r, nabył do ww. samochodu akumulator. Z tego tytułu dokonał odliczenia podatku w wysokości 100%. Podatnik zdecydował, że od dnia 1 kwietnia 2014 r. będzie wykorzystywał ww. samochód okazjonalnie do celów „mieszanych". W dniach 1-4 maja 2014 r. podatnik wraz z rodziną pojechał tym samochodem „na majówkę".

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Aktualizacja: 24.09.2015

Źródło:

500 pytań o VAT

Zdjęcia

Nieodpłatne udostępnieniu samochodów pracownikom do celów prywatnych podlega opodatkowaniu? Fot. Fotolia
Nieodpłatne udostępnieniu samochodów pracownikom do celów prywatnych podlega opodatkowaniu? Fot. Fotolia

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Finansowanie dla firm - kredyty, leasing, faktoring.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »