| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

Użytkujemy samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W czerwcu br. umowa się skończyła i wykupimy samochód z leasingu. Czy w sytuacji, gdy krótko po wykupie z leasingu za­mierzamy sprzedać samochód, możliwe jest odliczenie całej kwoty podatku VAT z faktury wykupu?

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

Z punktu widzenia VAT wykup samochodu z leasingu operacyjnego nie różni się od „zwykłego" naby­cia samochodu. A zatem kwotę podatku z faktury dokumentującej wykup z takiego leasingu samochodu osobowego stanowi, co do zasady, 50% kwoty podatku wynikającej z tej faktury (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). Dotyczy to również, co do zasady, wykupu z leasingu operacyjnego samochodu z zamiarem jego sprzedaży (chyba że w okresie między wykupem samochodu z leasingu a sprzedażą podatnik zapewni sposób wykorzystania pojazdu wykluczający jego użycie do celów nie­związanych z działalnością gospodarczą; wiąże się z tym, między innymi, obowiązek prowadzenia ewi­dencji przebiegu pojazdu).

Nawet jeżeli przy wykupie samochodu odliczą Państwo tylko 50% VAT naliczonego, będą Państwo mo­gli „odzyskać" prawo do odliczenia pozostałych 50% VAT naliczonego w związku ze sprzedażą samocho­du. Przepisy art. 90b ustawy o VAT przewidują w tym przypadku możliwość zwiększenia kwoty odliczenia VAT. Z przepisów tych wynika, że:

  1. w przypadku gdy w okresie korekty (okres ten trwa 12 lub 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy; w przypad­ku samochodów wykupywanych z leasingu okres korekty trwa najczęściej 12 miesięcy, gdyż wartość początkowa takich samochodów rzadko przekracza 15 000 zł) nastąpi sprzedaż pojazdu samocho­dowego, uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty (art. 90b ust. 2 ustawy o VAT),
  2. na potrzeby korekty uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działal­ności gospodarczej począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż; korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, w kwocie proporcjonalnej do pozo­stałego okresu korekty (art. 90b ust. 4 ustawy o VAT).

Zobacz też: Czy można w całości odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie

Zestawienie powyższych przepisów prowadzi do wniosku, że jeżeli sprzedaż pojazdu samochodowe­go (np. samochodu osobowego) nastąpi w tym samym miesiącu, w którym podatnik wykupił samochód z leasingu - podatnik będzie mógł odliczyć w drodze korekty całą drugą połowę kwoty podatku naliczo­nego wynikającą z faktury wykupu.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »