| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

Użytkujemy samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W czerwcu br. umowa się skończyła i wykupimy samochód z leasingu. Czy w sytuacji, gdy krótko po wykupie z leasingu za­mierzamy sprzedać samochód, możliwe jest odliczenie całej kwoty podatku VAT z faktury wykupu?

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

Z punktu widzenia VAT wykup samochodu z leasingu operacyjnego nie różni się od „zwykłego" naby­cia samochodu. A zatem kwotę podatku z faktury dokumentującej wykup z takiego leasingu samochodu osobowego stanowi, co do zasady, 50% kwoty podatku wynikającej z tej faktury (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). Dotyczy to również, co do zasady, wykupu z leasingu operacyjnego samochodu z zamiarem jego sprzedaży (chyba że w okresie między wykupem samochodu z leasingu a sprzedażą podatnik zapewni sposób wykorzystania pojazdu wykluczający jego użycie do celów nie­związanych z działalnością gospodarczą; wiąże się z tym, między innymi, obowiązek prowadzenia ewi­dencji przebiegu pojazdu).

Nawet jeżeli przy wykupie samochodu odliczą Państwo tylko 50% VAT naliczonego, będą Państwo mo­gli „odzyskać" prawo do odliczenia pozostałych 50% VAT naliczonego w związku ze sprzedażą samocho­du. Przepisy art. 90b ustawy o VAT przewidują w tym przypadku możliwość zwiększenia kwoty odliczenia VAT. Z przepisów tych wynika, że:

  1. w przypadku gdy w okresie korekty (okres ten trwa 12 lub 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy; w przypad­ku samochodów wykupywanych z leasingu okres korekty trwa najczęściej 12 miesięcy, gdyż wartość początkowa takich samochodów rzadko przekracza 15 000 zł) nastąpi sprzedaż pojazdu samocho­dowego, uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty (art. 90b ust. 2 ustawy o VAT),
  2. na potrzeby korekty uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działal­ności gospodarczej począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż; korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, w kwocie proporcjonalnej do pozo­stałego okresu korekty (art. 90b ust. 4 ustawy o VAT).

Zobacz też: Czy można w całości odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie

Zestawienie powyższych przepisów prowadzi do wniosku, że jeżeli sprzedaż pojazdu samochodowe­go (np. samochodu osobowego) nastąpi w tym samym miesiącu, w którym podatnik wykupił samochód z leasingu - podatnik będzie mógł odliczyć w drodze korekty całą drugą połowę kwoty podatku naliczo­nego wynikającą z faktury wykupu.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »