| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy leasingobiorca, który nie wykorzystał limitu odliczeń 6000 zł, może od 1 kwietnia 2014 r. odliczać 60% VAT naliczonego od rat leasingowych

Czy leasingobiorca, który nie wykorzystał limitu odliczeń 6000 zł, może od 1 kwietnia 2014 r. odliczać 60% VAT naliczonego od rat leasingowych

Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniły się przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samo?chodów firmowych. Czy leasingobiorca, który nie zdołał wykorzystać limitu odliczeń 6000 zł prze tym terminem może po 1 kwietnia odliczać 60% VAT naliczonego od rat leasingowych

Leasinguję samochód osobowy. Na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 kwietnia 2014 r. wykorzystałem limit odliczenia (6000 zł). Czy na podstawie przepisów obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r. mogę wznowić dokonywanie odliczeń w ramach limitu 50%? A jak wyglądałaby sytuacja, gdybym leasingował samochód osobowy i wykorzystał 2200 zł z 6000 zł limitu? Czy w takim przypadku mogę dokonywać odliczeń w ramach limitu 50% czy 60%, nie więcej niż 6000 zł?

Od 1 kwietnia 2014 r. w obu sytuacjach może Pan dokonywać odliczenia 50% VAT naliczonego od rat leasingowych. W przepisach obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r. nie występuje już limit kwotowy odli­czenia.

Zobacz też: Jak odliczać VAT od leasingowanych samochodów osobowych po wykorzystaniu limitu odliczenia 6000 zł

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. zmniejszony został limit procentowy odliczenia (z 60% do 50%), a jedno­cześnie zlikwidowany został limit kwotowy. Od 1 kwietnia 2014 r. od wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu (m.in. od rat leasingowych) podatnik może od­liczyć 50% VAT naliczonego. Nie obowiązuje go też żaden limit kwotowy takiego odliczenia. Co istot­ne, z dokonywania odliczeń w ramach limitu 50% mogą również korzystać podatnicy, którzy, użytkując samochód na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze przed 1 kwietnia 2014 r., odliczyli 6000 zł podatku z faktur dokumentujących czynsze (raty) lub inne płat­ności wynikające z zawartej umowy. Nie ma bowiem wśród przepisów przejściowych (ani wśród przepi­sów ustawy o VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r.) przepisów wyłączających taką możliwość.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi: ^^^^ Na nowych zasadach będą odliczane:

-wszystkie wydatki związane z pojazdami używanymi na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, zawartych przed 1 kwietnia 2014 r., w sto­sunku do których podatnikowi przysługiwało na dzień 31 marca 2014 r. ograniczone prawo do odliczenia (odpowiednio 50% i 60%, nie więcej niż 5000 zł i 6000 zł) co oznacza, że w stosunku do nich będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia lub ograniczone, w zależności od spełnienia warunków wskazanych w art. 86a ustawy o VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »