| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy kierowcy flotowi boją się fotoradarów?

Czy kierowcy flotowi boją się fotoradarów?

Jedna trzecia wypadków drogowych odbywa się z udziałem kierowców firmowych. Spytaliśmy ekspertów od flot, czy i jak fotoradary wpływają na poprawę bezpieczeństwa kierowców aut służbowych.

Ograniczenia prędkości, zwłaszcza w miejscach gdzie często dochodzi do wypadków i kolizji, powinny być również wymuszane poprzez odpowiednie ukształtowanie drogi, wszelkiego rodzaju zwężki, przewężenia itp. Kolejny problem stanowią kierowcy, w szczególności samochodów służbowych, którzy nie są aniołkami". Nie przez przypadek możemy oglądać tego typu programy jak "Uwaga Pirat". Do najbardziej niebezpiecznych sytuacji dochodzi, gdy przekraczana jest prędkości o ponad 50 km/h, kierowca wjeżdża na skrzyżowanie na czerwonym świetle oraz wyprzedza w niedozwolonych miejscach. Za te wykroczenia powinny być wyraźnie podniesione stawki mandatów.

Niezbędny program bezpieczeństwa

Maria Magdalena Biedroń, dyrektor departamentu administracji Lukas Bank

- Fotoradary wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo na drogach. Jednak ich duża liczba w Polsce, w porównaniu z innymi krajami, wywołała dyskusję na temat prawdziwych przesłanek ich montowania. Uważam, że poprawie bezpieczeństwa bardziej sprzyjałyby lepszy stan nawierzchni dróg oraz wzrost świadomości i samokontroli kierowców.

Zobacz też: ABS i ESP - niezbędne dla każdego auta firmowego

W 2010 roku trzykrotnie wzrosła liczba wezwań o wskazanie użytkownika pojazdu w związku z przekroczeniem prędkości. Ponieważ na zdjęciach z fotoradarów widać właściwie tylko samochód, a nie kierowcę, ciężar poszukiwania osoby, która dokonała wykroczenia spada przede wszystkim na Zespół Obsługi Floty. Wysokie mandaty nie przekładają się na ostrożniejszą i wolniejszą jazdę, ale raczej chwilowe zwalnianie i unikanie obecności na zdjęciu.

Zależy nam na bezpieczeństwie naszych kierowców i w Lukas Banku kładziemy także nacisk na kulturę jazdy. Już na etapie wyboru samochodów służbowych dbamy o ich właściwe parametry bezpieczeństwa: poduszki powietrzne, ABS, zestawy głośnomówiące, właściwe opony. W kolejnych latach będziemy wprowadzać do naszej Polityki Bezpieczeństwa Ruchu nowe działania prewencyjne i post incydentalne. Każda firma, która zarządza flotą pojazdów powinna wprowadzić program bezpieczeństwa dla swoich kierowców. Jego zakres i skuteczność będą oczywiście zależały od indywidualnych możliwości przedsiębiorstwa, choć moim zdaniem, finanse nie są w tym przypadku głównym czynnikiem determinującym.

Wizerunek gratis

Michał Miszewski, specjalista d/s administracji Volvo Polska Sp. z o.o. O/Samochody Ciężarowe

- Wypadki są plagą naszych dróg. Przyczyną większości z nich jest nadmierna prędkość. Niestety, wciąż pokutuje w społeczeństwie pogląd "nie ma autostrad to pędzimy zwykłymi drogami", połączony z dość luźnym stosunkiem do limitów prędkości. Fotoradary mogą i powinny odgrywać przede wszystkim rolę prewencyjną. Ustawione w niebezpiecznych miejscach wymuszają - przynajmniej na danym odcinku - prędkość przepisową. Niestety, rola ta często ginie w obliczu pogoni za zyskiem. Zwłaszcza samorządy lokalne traktują zakup fotoradaru jako "inwestycję", której naczelną rolą jest jak najszybszy zwrot kosztów i reperacja finansów gminy. Urządzenie jest ustawiane tam, gdzie przyniesie najwięcej wpływów z mandatów, a nie dla odegrania roli prewencyjnej. Ukrócenie tej patologii i stawianie fotoradarów „z głową”, pozwoliłoby w pełni wykorzystać ich potencjał.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Skuteczność fotoradarów wobec kierowców flotowych fot. Mototarget
Skuteczność fotoradarów wobec kierowców flotowych fot. Mototarget

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK