| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Irlandii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Irlandii?

Zielona Wyspa stała się nowym domem dla tysięcy Polaków, którzy wyjechali do Dublina w ramach emigracji zarobkowej. Jeśli wybierzemy się w celach turystycznych do Irlandii, można przepłynąć tam promem z Francji czy Wielkiej Brytanii lub po wylądowaniu na lotnisku, skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów. W obu przypadkach musimy poznać obowiązujące na miejscu przepisy drogowe.

Republika Irlandii jest częścią Unii Europejskiej od 1973 roku. Jak we wszystkich krajach wspólnoty, obowiązują w niej zasady konwencji wiedeńskiej. Często jednak jej postulaty są traktowane drugorzędnie w stosunku do prawa rodzimego. Dlatego też warto poznać obowiązujące przepisy drogowe oraz wymagane wyposażenie, aby uczestnictwo w irlandzkim ruchu drogowym obyło się bez przykrych konsekwencji prawnych.

Zobacz też: Dekalog podróżnika

Wymagane wyposażenie pojazdu różni się od obowiązującego w Polsce tylko koniecznością posiadania zapasowych żarówek. W wyposażeniu auta powinny się znaleźć: trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gaśnica. W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny. Ograniczenia prędkości wyrażone są w kilometrach, a nie w milach, tak jest z kolei w Irlandii Północnej. Na autostradach i drogach ekspresowych, oznaczonych niebieskimi znakami, ograniczenie wynosi 120 km/h. Z kolei zielonymi znakami oznaczone są drogi krajowe (N) z ograniczeniem 100 km/h. W terenie niezabudowanym nie można poruszać się powyżej 80 km/h, a w zabudowanym ograniczenie wynosi 50 km/h.

W Irlandii panuje bezwzględny przymus jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach samochodu. Podróż z dzieckiem w wieku do lat 12 wiąże się z koniecznością przewożenia go w foteliku lub na podwyższeniu, dopasowanym do jego rozmiarów. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila.

Autostrady w Irlandii są bezpłatne, ale przejazd dublińskim Port Tunelem, łączącym port z rozjazdem w Coolock, wymaga od nas opłaty. Dostępne są tam połączenia z siecią dróg krajowych. Przejazd samochodem osobowym w godzinach szczytu wynosi 12 euro, a 6 euro w pozostałych. Jeżeli kierujemy się na południe, to wówczas opłata szczytowa obejmuje godziny od 6 do 10. Podróżowanie w stronę północną wiąże się z opłatą w godzinach od 16 do 19. Samochody ciężarowe oraz autokary nie płacą za przejazd tunelem.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Nie tylko ruch lewostronny może sprawiać początkowy dyskomfort w jeździe po „zielonej wyspie”. Pamiętajmy, że używanie sygnałów dźwiękowych od godziny 23.30 do 7.00 jest zabronione. Jazda po rondach także może wywoływać trudności u kierowcy z Polski. Zjeżdżanie z ronda musi odbywać się z lewego pasa, jeśli dotyczy to pierwszego lub drugiego wyjazdu. Trzeci zjazd (i kolejne) wymuszają od kierowcy zjeżdżania z pasa prawego. Szczególną ostrożność zachowajmy podczas zjazdów ze skrzyżowania, ponieważ irlandzcy kierowcy często zajeżdżają drogę podczas zmiany pasów ruchu.

Jeżeli podróżujemy samochodem po Irlandii w celach turystycznych, to do dwóch tygodni możemy jeździć bez konieczności rejestracji pojazdu. Dłuższy pobyt wymaga zarejestrowania auta i opłacenia podatku od rejestracji pojazdów VRT (Vehicle Registration Tax).

Republika Irlandii skupia 26 księstw ze stolicą w Dublinie. Sześć hrabstw wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Największymi miastami Republiki są: Dublin – stolica, Cork, Limerick, Waterford i Galway. W Dublinie jednym z największych zabytków jest Zamek Dubliński, wzniesiony na miejscu dawnej fortyfikacji wikingów przez Normanów. Warto odwiedzić też znajdującą się w bliskim sąsiedztwie katedrę Christchurch z XII wieku. W Muzeum Narodowym znajdują się nie tylko elementy sztuki wikingów, lecz również obrazy klasyków, tj. Caravaggia, Rembrandta czy Tycjana.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »