| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Estonia

EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach oraz koszty ewentualnego transportu medycznego. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ). Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków.

Szczegółowe informacje nt. EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl. Udając się do lekarza, należy okazać dokument potwierdzający ubezpieczenie (EKUZ). W Estonii obowiązuje częściowa odpłatność za korzystanie z pomocy medycznej oraz odpłatność za kupowane lekarstwa. Wydatki te pokrywa pacjent. Obywatele polscy podejmujący studia w kraju Unii Europejskiej są uprawnieni do korzystania ze wszystkich usług medycznych niezbędnych do tego, by stan ich zdrowia nie pogorszył się w czasie studiów. Wyjeżdżając, należy zabrać ze sobą odpowiedni dokument ubezpieczenia z NFZ. Szczególnymi przywilejami cieszą się emeryci i renciści, którzy mają prawo do wszystkich świadczeń koniecznych w czasie ich pobytu w innym państwie. W takim przypadku obowiązuje ich formularz E-121.

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest konieczne. Honorowane jest polskie prawo jazdy starego i nowego typu. Możliwa jest zamiana polskiego prawa jazdy na estońskie, jeśli obywatel polski uzyskuje stałe pozwolenie na pobyt w Estonii. Kierowcy, którzy wjeżdżają do Estonii nie należącym do nich pojazdem, muszą mieć pełnomocnictwo właściciela pojazdu, w tym również należącego do firmy transportowej, lub umowę z firmą leasingową. Z polskimi numerami rejestracyjnymi można jeździć w Estonii do 1 roku, po czym należy wystąpić o zmianę numerów na estońskie. Kierowcom zabrania się prowadzenia w czasie jazdy rozmów telefonicznych, jeżeli samochody nie są wyposażone w specjalne urządzenia nagłaśniające. Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dotyczy kierowców i pasażerów.

Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w specjalnych fotelikach (mocowane na przednim siedzeniu – skierowane w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy, mocowane na tylnym siedzeniu – skierowane w kierunku jazdy). Dzieci do lat 12 mogą podróżować na przednim siedzeniu pasażera również w specjalnych fotelikach. Przekroczenie dozwolonej prędkości (w mieście 50 km/godz., poza miastem 90 km/godz.) karane jest wysokimi mandatami. Mandaty dla osób fizycznych mogą wynosić do 1000 EUR, a dla osób prawnych do 4000 EUR. Szczególnie surowo karana jest jazda po spożyciu alkoholu. W Estonii obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu (limit 0,0 promila alkoholu we krwi oraz w wydychanym powietrzu). Obowiązuje jazda na światłach mijania całą dobę, przez cały rok. Od 1 grudnia do 1 marca obowiązkowa jest wymiana opon na zimowe (dopuszczalna jest jazda w ogumieniu z kolcami metalowymi). Po zmroku piesi w terenie nie zabudowanym obowiązani są do poruszania się ze światełkami odblaskowymi.

Nie ma ograniczeń.

Zagrożenie przestępczością utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie co w Polsce. Najliczniej spotykane wykroczenia lub przestępstwa to kradzieże pieniędzy i dokumentów oraz pobicia (szczególnie narażone na tego typu przestępstwa są osoby poruszające się samotnie po mieście oraz osoby po spożyciu alkoholu). W ostatnich latach nie odnotowano zagrożenia terrorystycznego.

  • W Estonii czynny jest „zintegrowany numer alarmowy” 112, umożliwiający kontakt ze służbą medyczną, policją oraz strażą pożarną;
  • Euro, dolary amerykańskie, polskie złote można wymieniać w banku lub kantorze. Powszechnie stosowane są karty kredytowe i bankomatowe. Kurs euro w stosunku do miejscowej waluty jest stały i w bankach wynosi 15,62 EEK = 1 EUR, przy jednokrotnej wymianie powyżej 200 EUR. Mniej korzystnie można dokonać wymiany walut w kantorach, gdzie dodatkowo pobierana jest jednorazowa opłata manipulacyjna w wysokości ok. 50 EEK;
  • W przypadku przekroczenia przepisów o ruchu drogowym policja w Estonii stosuje zasadę „zero tolerancji” wobec sprawców;
  • PLL LOT zapewniają codzienne połączenia na trasie Warszawa–Tallin–Warszawa. Połączenia autobusowe funkcjonują pięć razy w tygodniu (dokładne informacje można uzyskać w PKS na Dworcu Warszawa Zachodnia lub w biurach regionalnych firmy EUROLINES);
  • W Estonii działa dobrze rozbudowana sieć ogólnie dostępnych punktów internetowych;
  • Dodatkowe informacje o Estonii można znaleźć na stronach internetowych: www.poola.ee („dostęp do rynku pracy” – informacja w językach polskim i estońskim), www.tallinn.polemb.net („informacje konsularne oraz o przewodnikach turystycznych po Tallinie” – informacja w językach: polskim, estońskim i angielskim) oraz www.riik.ee („informacje ogólne” – informacja w językach: estońskim, angielskim i rosyjskim).

Stolica: Tallin,
Waluta: korona estońska (EEK), 1 EEK = 100 centów;
1 EUR = 15,60 EEK,
Język urzędowy: estoński,
Inne języki: rosyjski, angielski.

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK