| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Austria

Szczepienia, służba zdrowia

Nie istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u internisty kosztuje ok. 60 EUR. Cena jednej doby szpitalnej wynosi od 500 do 1000 EUR (na oddziałach intensywnej opieki medycznej może być wyższa). Poziom opieki medycznej jest wysoki.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych, nawet jeśli mają prawo jazdy. Na autostradach i drogach szyb¬kiego ruchu bezwzględnie wymagana jest tzw. winieta, czyli nalepka potwierdzająca wniesienie opłaty za korzystanie z płatnych dróg. Ceny winiet w 2007 r. wynoszą:

  • dla jednośladów (kategoria A): roczna – 29 EUR, 2-miesięczna – 10,90 EUR, 10-dniowa – 4,30 EUR;
  • dla samochodów do 3,5 t (kategoria B): roczna – 72,60 EUR (ważna przez 14 miesięcy: od 1 grudnia 2006 r. do 31 stycznia 2008 r.), 2-miesięczna – 21,80 EUR, 10-dniowa – 7,60 EUR.

Brak naklejonej we właściwym miejscu przedniej szyby samochodu winiety grozi obowiązkowym wykupieniem jednodniowej winiety w wysokości 120 EUR. Niezatrzymanie pojazdu do kontroli bądź manipulacje z przyklejaniem winiety grożą grzywną do 4000 EUR. Winiety są do nabycia na austriackich stacjach benzynowych, a także w oddziałach PZM w Polsce, na przejściach granicznych południowej Polski oraz na niektórych stacjach paliw. Na pewnych odcinkach autostrad oraz dróg szybkiego ruchu obowiązują ponadto dodatkowe opłaty za przejazd (np. tunelem).

Turyści poruszający się samochodami powinni liczyć się z drobiazgowymi kontrolami stanu technicznego pojazdów (szczególnie ważne: ogumienie, hamulce oraz posiadanie apteczki, trójkąta ostrzegawczego oraz odblaskowej kamizelki, a w zimie także łańcuchów). Za zły stan techniczny pojazdu lub brak podstawowego wyposażenia grożą wysokie mandaty lub zatrzymanie tablic rejestracyjnych, a nawet samochodu. Rygorystycznie egzekwowany jest obowiązek przestrzegania ograniczenia prędkości na drogach (dozwolona prędkość na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/godz., poza obszarem zabudowanym – 100 km/godz., na autostradach – 130 km/godz.). Egzekwowany jest obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach samochodu. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. Kierowca z większą zawartością alkoholu we krwi może zostać ukarany mandatem lub kilkumiesięcznym pozbawieniem wolności, nawet jeśli nie doprowadził do kolizji. Na terenie Austrii obowiązuje używanie przez cały rok świateł mijania lub innych odpowiednich świateł dziennych (za światło dzienne nie uznaje się światła drogowego, postojowego czy przeciwmgielnego). Obowiązuje zakaz rozmawiania podczas jazdy przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego. Dodatkowe informacje dla kierowców można znaleźć na stronie internetowej: www.oeamtc.at.

Od pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t pobierana jest opłata w systemie elektronicznym za każdy przejechany kilometr na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu. Wszystkie autobusy i ciężarówki muszą mieć w tym celu zainstalowane na przedniej szybie specjalne urządzenia zwane GO-Box. W aparaty te można się zaopatrzyć w ok. 220 punktach na terenie Austrii, takich jak stacje paliw czy punkty sprzedaży winiet dla samochodów osobowych. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.go-maut.at. Ponad¬to wszystkie pojazdy o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t (samochody ciężarowe i autobusy) w okresie od 15 listo¬pada do 15 marca muszą używać opon zimowych oraz łańcuchów. Jeśli turysta nie ma środków płatniczych na opłacenie mandatu, służby graniczne lub policja mogą pobrać do depozytu, jako zabezpieczenie na poczet kary, przedmiot o wartości zbliżonej do wysokości wymierzonej kary. Funkcjonariusz jest wówczas obowiązany do wydania odpowiedniego pokwitowania i poinformowania o sposobie odzyskania depozytu. Należy pamiętać, że austriackie służby graniczne dysponują pełnymi uprawnieniami policyjnymi, z możliwością nakładania mandatów, zatrzymania prawa jazdy oraz zatrzymania w areszcie.

Zobacz też: Samochodem na narty: Austria

Podróżowanie po kraju

Nie ma szczególnych ograniczeń w swobodnym poruszaniu się po kraju.

Bezpieczeństwo

Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością, zdarzają się jednak kradzieże pieniędzy i dokumentów (zwłaszcza w większych miastach).

Święta

W niedziele i święta sklepy w Austrii są zamknięte. Dni świąteczne to: Nowy Rok, 6 stycznia, 1 maja, 15 sierpnia, 26 października, 1 listopada, 8 grudnia (większość sklepów jest otwarta), Boże Narodzenie 25–26 grudnia oraz święta ruchome, czyli – w 2007 r. – Wielkanoc 8–9 kwietnia, Wniebowstąpienie – 17 maja, Święta Zesłania Ducha Świętego – 27–28 maja, Boże Ciało – 7 czerwca.

Przydatne umowy

  • W razie wypadku lub innego zdarzenia wymagającego inter¬wencji należy powiadomić policję (tel. 133), straż pożarną (tel. 122) lub pogotowie ratunkowe (tel. 144). Połączenia te są bezpłatne. W Wiedniu można również skorzystać z pomocy medycznej pod numerem tel. 141 (opłaty pobierane za pomoc medyczną są znacznie niższe niż za pomoc pogotowia ratunkowego). Działa także uniwersalny numer pomocy – tel. 112, pod który można dzwonić w każdej sprawie;
  • Urzędy w Austrii są otwarte od poniedziałku do piątku, przy czym godziny ich otwarcia są różne. Większość urzędów przyjmuje interesantów od 8.00 do 12.00. We czwartki niektóre urzędy są otwarte również po południu;
  • Banki są z reguły czynne od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00, a w czwartki do 17.00 (z przerwami na lunch 12.30–13.30). Sieć bankomatów jest rozbudowana i funkcjonuje sprawnie.

Stolica: Wiedeń,
Waluta: euro (EUR),
Język urzędowy: niemiecki.

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK