| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Belize

 

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. W Polsce nie ma placówki dyplomatycznej Belize. Dodatkowe informacje można uzyskać w Ambasadzie Belize w Wiedniu (tel. 0043 1/533 76 63, 533 81 14) i Brukseli (tel. 0032 2/ 732 62 04, 732 62 46), a także w konsulacie w Stuttgarcie (tel. 0049 0/ 711 90 710 920, 711 90 710 918) lub we Frankfurcie (tel. 0049 69/603 24 051, 603 24 052). Paszport powinien być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub na kontynuację podróży oraz środków finansowych wystarczających na utrzymanie w czasie pobytu. Turystów podróżujących samolotem obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 20 USD od osoby. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę w wysokości 14 USD od osoby. Składają się na nią opłata klimatyczna (4 USD) i stawka graniczna (10 USD).

Nie ma szczególnych regulacji, które dotyczyłyby wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie są wydawane zezwolenia na wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej, a próba ich wywozu wiązać się może z surowymi karami, nawet z aresztowaniem. Na wywóz okazów flory i fauny potrzebne jest zezwolenie CITES – konwencji o międzynarodowym obrocie zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory.

Ubezpieczenia osobowe lub komunikacyjne nie są obowiązkowe, aczkolwiek wykupienie polisy, która byłaby ważna w tym kraju, jest zalecane. Brak danych na temat honorowania polskich polis ubezpieczeniowych.

Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych ani wymogu szczepień profilaktycznych. Tak jak w całym regionie, nie należy pić nie przegotowanej wody. Dostęp do opieki medycznej jest ograniczony. Lekarze i szpitale najczęściej żądają niezwłocznego opłacenia usług medycznych gotówką. Koszt wizyty: 20–50 USD, pobyt w szpitalu: 50–100 USD za dobę.

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Nie jest wskazane podróżowanie samochodem nocą. W żadnym wypadku, szczególnie w nocy, nie należy się zatrzymywać w celu udzielenia pomocy kierowcom stojących przy drodze pojazdów. Warto pamiętać, że w Belize nie ma pomocy drogowej, a stacje benzynowe i telefony publiczne są nieliczne.

Nie ma ograniczeń, jednak odradza się podróżowanie nocą. Zalecane jest zachowanie ostrożności w korzystaniu z miejscowych taksówek wodnych oraz transportu powietrznego, gdyż na ogół nie spełniają one międzynarodowych standardów bezpieczeństwa.

Zagrożenie przestępczością jest stosunkowo duże; szczególnie częste są napady i kradzieże. Nie należy nosić biżuterii i zegarków oraz trzymać w widocznych miejscach rzeczy wartościowych (kamery itp.).

  • Bankomatów jest niewiele i często nie można pobrać z nich gotówki. Wymiany pieniędzy najlepiej dokonywać w miejscowych bankach.
  • Szczegółowe informacje o kraju można uzyskać na stronach internetowych: (www.travelbelize.org, www.belize.gov.bz oraz www.embajadadebelize.org).
  • Nie ma polskiej palcówki dyplomatycznej. Belize podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w San José (Kostaryka). W Belize City rezyduje konsul honorowy RP.

Stolica: Belmopan
Waluta: dolar Belize (BZD), 1 BZD = 100 centów;
1 USD = 2 BZD
Język urzędowy: angielski

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK