| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Boliwia

Obszar wysokich partii Andów Boliwijskich cechuje chłodny klimat, zimowe poranki są mroźne. W okresie od końca kwietnia do października, a nawet listopada panuje pora sucha. W okresie zimowym (czerwiec – lipiec) opady są wyjątkowo rzadkie, występują w formie krótkotrwałych ulew wzbogaconych opadem drobnego gradu. W dzień temperatura jest przyjemna, jednak po zachodzi słońca gwałtownie spada. Mimo tego pogoda jest do zniesienia, mimo ostrego wiatru, bowiem powietrze jest bardzo suche.

Pora sucha zimą występuje również na terenach północnych równin i południowa – wschodnich wyżyn. Centrum Kraju pozostaje pod wpływem ciepłego, wilgotnego klimatu Amazonii. W dzień jest ciepło, w lipcu i czerwcu trochę chłodniej za sprawą zimnych wiatrów znad Argentyny, w noce jest chłodno.

Lato trwa od listopada do marca, w tym czasie następuje pora deszczowa na terenie całego kraju z wyjątkiem obszaru położonego przy granicy z Chile (to jeden z najbardziej suchych regionów na świecie, gdzie pora deszczowa jest praktycznie niezauważalna). Temperatura na wyżej położonych obszarach niewiele różni się od tej, która jest zima. Latem na równinach jest upalnie i parno, przez bliskość dorzecza Amazonki, a częste ulewy uniemożliwiają wędrówki.

Najlepszym okresem na podróż po obszarze boliwijskiego Altiplano (La Paz, jezioro Titicaca, Salar de Uyuni i Potosi) jest zima. A na zwiedzanie całego kraju najlepiej wybrać się w kwietniu, maju, wrześniu i listopadzie, zaczynając podróż od wysokich partii kraju w dwóch pierwszych miesiącach, a w dwóch pozostałych podróżować po niższych częściach Boliwii.

Polscy turyści udający się do Boliwii są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach turystycznych do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Osoby udające się na okres dłuższy niż 3 miesiące winny ubiegać się o wizę w Ambasadzie Boliwii w Berlinie. Wymogi dotyczące wizy z prawem do pracy lub pobytowej określa konsulat indywidualnie dla każdego przypadku. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe ani wykazania się posiadaniem określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD od osoby.

Wwóz, wymiana i wywóz pieniędzy nie podlegają ograniczeniom. W Boliwii honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express. Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie stosowanych.

Posiadanie narkotyków jest surowo karane.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe.

Szczepienia nie są obowiązkowe, jednak wskazane jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze, jeśli planuje się podróże do dżungli. W dżungli na wschodzie i północy kraju istnieje umiarkowane zagrożenie malarią i dengą. Na większości obszarów górskich występuje ryzyko zakażenia chorobą Chagasa, przenoszoną przez pluskwiaki. Ponieważ znaczna część Boliwii leży na obszarze wysokogórskim (np. stolica La Paz na wysokości ok. 3800 m n.p.m.), trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia objawów choroby wysokościowej (soroche), takich jak bóle głowy, jamy brzusznej i torsje. Objawy te na ogół ustają po mniej więcej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży. By uniknąć efektu soroche lub przynajmniej go złagodzić, należy przestrzegać odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) na dzień przed i w pierwszym dniu pobytu w rejonie wysokogórskim. W większych miastach turyści mogą korzystać z ogólnie dostępnej pomocy i opieki lekarskiej. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi 15 USD, wizyta u dentysty kosztuje 15 USD, doba w klinice prywatnej to wydatek od 60 do 120 USD.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Knopp

Kancelaria adwokacka specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, prawa rodzinnego oraz w ochronie danych osobowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK