| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Z powodu nadal niestabilnej sytuacji w Kosowie zdecydowanie odradza się podróżowanie do tej prowincji. Poza względami bezpieczeństwa przemawiają przeciw temu także utrudnienia formalne, np. rygorystyczna kontrola paszportowo-celna na wewnętrznych przejściach granicznych między Serbią i Kosowem, czy brak możliwości wyjazdu z Kosowa do Serbii, jeśli wjazd do prowincji nastąpił od strony Albanii, Macedonii lub przez port lotniczy w Prisztinie.

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest podobne jak w innych państwach. Największe występuje w Kosowie. Należy zachować ostrożność podczas postojów na małych, niestrzeżonych parkingach przydrożnych – najlepiej w ogóle się na nich nie zatrzymywać w nocy.

  • Banków i kantorów w Serbii jest dużo. Kurs walut jest w nich podobny, niektóre kantory czynne są całą dobę. Serbia uregulowała urzędowy kurs dinara do walut wymienialnych do poziomu ich realnej wartości. W 2001 r. wprowadzono nowe banknoty. Przy wymianie dolarów (zwłaszcza banknotów studolarowych) należy liczyć się z żądaniem okazania paszportu;
  • Z kart kredytowych można skorzystać w hotelach, bankomatach, hipermarketach. W małych sklepach bywają z tym problemy;
  • Generalnie ceny usług i żywności są podobne do polskich. Liczne piekarnie – w których można również zjeść tani gorący posiłek – czynne są całą dobę.

Uwaga: W związku z napiętą sytuacją powstałą na terytorium Serbii w następstwie proklamowania niepodległości przez Kosowo, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP sugeruje obywatelom polskim udającym się do Serbii, lub zamierzającym przez ten kraj przejechać, zachowanie środków szczególnej ostrożności. Zaleca się zwłaszcza unikanie miejsc zgromadzeń publicznych, demonstracji i wieców. Przed podróżą do Serbii należy zasięgnąć dokładnych informacji o aktualnym stanie bezpieczeństwa. Jednocześnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca ograniczenie do koniecznego minimum wyjazdów na teren Kosowa.

Centrum administracyjne: Belgrad
Waluta w Serbii (z wyjątkiem Kosowa): dinar (DIN), 1 DIN = 100 para
1 USD = ok. 60 DIN; 1 EUR = ok. 79 DIN (grudzień 2006 r.)
Waluta w Kosowie: euro (EUR)
Język urzędowy: serbski
Inne języki: albański (na obszarze Kosowa)
Stolicą Serbii jest Belgrad. W obrębie Serbii znajduje się prowincja Kosowo, gdzie zamieszkuje w przeważającej części ludność pochodzenia albańskiego, z lokalnymi, niezależnymi od Belgradu organami władzy ustawodawczej, sądowniczej i wykonawczej. Funkcjonują one pod nadzorem administracji międzynarodowej, w obecności sił policyjnych ONZ i wojskowych NATO.

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK