REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Wizy wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Sierra Leone, np. w Moskwie czy w Belgii (Bruksela, 410, av. de Tervuren, tel. 00322/771 00 53). Turysta powinien dysponować środkami wystarczającymi na utrzymanie, nie trzeba ich jednak okazywać służbom granicznym. Możliwe jest przekroczenie granicy od strony Gwinei.

Przepisy celne

Nie ma ograniczeń przy wwożeniu dewiz, jednakże większą ilość gotówki lepiej zadeklarować na granicy, aby uniknąć problemów przy opuszczaniu kraju.

Przepisy prawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zażywanie i posiadanie środków odurzających jest zabronione.

Szczepienia, służba zdrowia

Występuje zagrożenie malarią, żółtą febrą, cholerą i wieloma chorobami przewodu pokarmowego. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia, potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze.

Bezpieczeństwo

Od 2002 r. sytuacja powoli się stabilizuje, niemniej nadal istnieje ryzyko wystąpienia zamieszek i starć zbrojnych, zwłaszcza w pobliżu granicy z Liberią. Do końca 2005 r. względne bezpieczeństwo gwarantowały oddziały pokojowe ONZ (ok. 13 tys. żołnierzy), które jednak 31 grudnia 2005 r. opuściły kraj. Przed przyjazdem należy zapoznać się z aktualną sytuacją. Ze względu na wysoki stopień przestępczości trzeba zachować szczególne środki ostrożności (zwłaszcza po zmroku). Dokumenty oraz wszelkie cenne przedmioty należy przechowywać w hotelowym sejfie, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty oraz poświadczone kopie dokumentów.

Podróżowanie po kraju

Powyższe informacje dotyczą stolicy Freetown i większych miast, jak Lokomasama, Bo czy Kenem. Stanowczo odradza się podróże w głąb kraju. Podróżując po Sierra Leone, należy również pamiętać, że w wyniku wieloletniej wojny domowej została zniszczona infrastruktura kraju.


Obyczaje

Sierra Leone jest krajem laickim. Pamiętać jednak należy, że 60 proc. ludności stanowią wyznawcy islamu – trzeba zatem unikać naruszania norm obyczajowych dotyczących np. ubioru czy spożywania alkoholu.

Przydatne informacje

  • Panuje tu klimat tropikalny, wilgotny i ciepły. Średnia temperatura wynosi 27 st. C; pora sucha trwa od listopada do maja, pora deszczowa – od czerwca do października;
  • Waluta miejscowa nie jest wymienialna poza Sierra Leone;
  • Infrastruktura turystyczna pozostaje na bardzo niskim poziomie. Większość hoteli nie akceptuje kart kredytowych, ani czeków podróżnych. Płatności należy dokonywać gotówką, najlepiej w miejscowej walucie (bądź w dolarach);
  • W przypadku kolizji, ze względu na ewentualne agresywne reakcje miejscowej ludności, rozsądniej jest nie wysiadać z samochodu i szybko udać się na najbliższy posterunek policji;
  • •Zawsze należy poprosić o pozwolenie na fotografowanie, zwłaszcza jeśli obiektem mają być przedmioty używane podczas tradycyjnych ceremonii religijnych w miejscach kultu (np. maski);
  • Działają połączenia autobusowe, lecz najwygodniejsze i najbardziej powszechne są taksówki;
  • Sytuacja gospodarcza kraju jest zła.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Sierra Leone podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze (Senegal).

Stolica: Freetown
Waluta: leone (SLL), 1 SLL = 100 centów;
1 USD = 2.360 SLL
Język urzędowy: angielski

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA