| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Niebezpieczne jest korzystanie z kuchni ulicznych. Kłopoty żołądkowe zdarzają się wszystkim, którzy nie są przyzwyczajeni do lokalnej flory bakteryjnej. Okres aklimatyzacji trwa przeciętnie ok. 3 dni. Prywatne gabinety lekarskie o wielu specjalizacjach znajdują się praktycznie na każdej ulicy. Koszt wizyty podstawowej wynosi ok. 500 SYP. W szczególnych przypadkach pomoc lekarska świadczona jest cudzoziemcom bezpłatnie, jednak standard oferowanych usług jest bardzo niski. Prywatne szpitale zapewniają lepszą opiekę medyczną; opłata za pobyt wynosi w nich od 2300 do 3400 SYP. Apteki dyżurne funkcjonują całą dobę i oferują leki po stosunkowo niskich cenach. Łatwo można porozumieć się po angielsku lub francusku, gdyż lekarze w większości kształcili się na Zachodzie.

Kierowcy przejeżdżający przez Syrię tranzytem (do 48 godzin) mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Przy pobytach dłuższych wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Przy wjeździe samochodem osobowym z napędem benzynowym opłata na granicy na jeden miesiąc wynosi 8400 SYP, w tym 2300 SYP stanowi ubezpieczenie samochodu. Przedłużenie opłaty na każdy następny tydzień wynosi 2300 SYP. Istnieje możliwość wniesienia jednorazowej opłaty w wysokości 14 000 SYP, która upoważnia do wjazdu na 4 miesiące. Nie zaleca się wjazdu samochodem z silnikiem Diesla, gdyż wiąże się to z wysokimi dodatkowymi opłatami. Benzyna bezołowiowa jest dostępna w większości stacji benzynowych (25 SYP/1l), olej napędowy tylko na specjalne zezwolenie.

Podróżowanie po kraju

Pomijając liczne strefy wojskowe, można podróżować bez ograniczeń. Niezbędne jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości, np. paszportu z ważną wizą i stemplem z przejścia granicznego. Wykluczone jest podróżowanie bez specjalnej przepustki na Wzgórza Golan i przebywanie w ok. 40-kilometrowym pasie bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Izraelem.

W Syrii odnotowuje się niewielką liczbę przestępstw. Kradzieże zdarzają się sporadycznie. Cenniejszych rzeczy nie należy jednak pozostawiać w hotelach i w samochodach. Kryzys iracki oraz napięcia w stosunkach syryjsko-libańskich nie pogorszyły bezpieczeństwa cudzoziemców przebywających w Syrii, jednak sytuacja w regionie może w każdej chwili się zmienić. Dlatego zaleca się, by przed planowaną podróżą skonsultować się z polskim MSZ i uzyskać aktualne informacje
o ewentualnych zagrożeniach.

Syryjczycy są na ogół bardzo tolerancyjni, należy jednak pamiętać o obowiązujących muzułmańskich normach religijnych i obyczajowych. Zaleca się przestrzeganie odpowiednich norm zachowania i ubioru w miejscach publicznych. Miejsca kultu religijnego są powszechnie dostępne; odwiedzając je, należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad muzułmańskich (obowiązuje wejście bez obuwia, kobiety w nakryciu głowy, w strojach bez dekoltu itp.). W okresie ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) nie należy jeść i pić w miejscach publicznych ani zachowywać się hałaśliwie.

  • W hotelach, restauracjach o wyższym standardzie i w niektórych sklepach można płacić kartą kredytową. Z uwagi na brak oficjalnych kantorów (ich otwarcie przewidziane jest w 2006 r.) waluty wymienia się w hotelach lub w bankach. Waluty obcej (dolary, euro) nie można oficjalnie kupić;
  • Pod względem klimatycznym najkorzystniejszy czas do zwiedzania Syrii to miesiące: marzec–maj i wrzesień–listopad;
  • Opłata za zwiedzanie zabytków jest stała i wynosi 150 SYP od osoby;
  • W praktyce działa tylko komunikacja autobusowa – warunki są komfortowe, a opłata niewielka (koszt przejazdu na trasie 300 km wynosi około 340 SYP). Tanie i powszechnie dostępne są taksówki.

Stolica: Damaszek
Waluta: funt syryjski (SYP);
1 USD = 56 SYP
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski, francuski

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK