| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Państwa świata > Gwinea Równikowa

Gwinea Równikowa

 

Obywatele polscy udający się do Gwinei Równikowej muszą mieć ważną wizę. Można ją uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Gwinei Równikowej (w Europie m.in. w Hiszpanii i Francji, a w krajach ościennych w Nigerii, Kamerunie i Gabonie). Osoba starająca się o wizę winna mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności.

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie stosowanych standardów. Turyści muszą deklarować wwóz obcej waluty. Niedopełnienie tego obowiązku może pociągnąć za sobą grzywnę w wysokości ok. 100 USD.

Konsekwencje naruszenia prawa są w Gwinei Równikowej bardzo dotkliwe. Obowiązujące uregulowania prawne wprowadzają bardzo surowe kary, przy czym z uwagi na inercję wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do bardzo przykrych sytuacji. Posiadanie narkotyków jest ścigane i podlega surowym karom.

Zdarzają się trudności w egzekwowaniu ubezpieczeń zdrowotnych i powypadkowych zawieranych w Europie.

Zagrożenie epidemiologiczne jest bardzo wysokie, szczególnie malarią. Duże zagrożenie stwarzają też inne choroby tropikalne: cholera, żółta febra oraz wszelkiego rodzaju pasożyty układu pokarmowego, a także żółtaczka, tyfus, zapalenie opon mózgowych i AIDS. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze oraz ważna książeczka szczepień. Przy krótkich pobytach zalecane są środki prewencyjne przeciw malarii. Opieka medyczna jest na słabym poziomie i dość droga. Zwykła wizyta lekarska kosztuje ok. 100 USD. Hospitalizacja nie jest zalecana. W kraju pracuje kilkudziesięciu lekarzy specjalistów z organizacji Lekarze bez Granic, którzy mogą udzielić bezpłatnej porady w nagłych przypadkach.

Istnieją bezpośrednie połączenia lotnicze między Malabo a Madrytem i Paryżem oraz ważniejszymi portami lotniczymi krajów regionu: Douala i Libreville. Drogi są najczęściej pozbawione nawierzchni asfaltowej. Sieć połączeń drogowych jest słabo rozwinięta, między miastami kursują mikrobusy oraz samochody osobowe.

Zagrożenie przestępczością jest stosunkowo niewielkie, chociaż coraz częściej zdarzają się drobne kradzieże uliczne.
Przydatne Informacje

• W Malabo są sklepy z artykułami potrzebnymi Europejczykom, restauracje, hotele. Baza turystyczna jest w Gwinei Równikowej mniej niż skromna. W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe, jednak raczej odradza się posługiwanie się nimi z uwagi na związane z tym ryzyko.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »