| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Zimbabwe

 

Nie ma obowiązku meldunkowego.

W Zimbabwe nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Zaleca się ubezpieczenia osobowe w renomowanych firmach międzynarodowych. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC (można wykupić krótkoterminową polisę na granicy).

Przy przyjeździe z krajów, w których notowana jest żółta febra lub w których choroba ta jest endemiczna, wymagane jest szczepienie przeciw tej chorobie. Na niżej położonych terenach (np. Victoria Falls, Kariba) występuje duże zagrożenie malarią, szczególnie w od listopada do czerwca; zaleca się lek profilaktyczny mefloquine. Malaria nie występuje w stolicy kraju Harare. Bardzo duża jest zachorowalność na AIDS. W głównych ośrodkach dostęp do opieki medycznej o standardzie europejskim w szpitalach prywatnych jest łatwy. Cena wizyty prywatnej wynosi ok. 45–60 USD, a doba w prywatnym szpitalu kosztuje ok. 150–200 USD.

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy lub – do 90 dni pobytu – polskie prawo jazdy, ale z poświadczonym tłumaczeniem dokumentu na język angielski (wraz ze zdjęciem). Obowiązuje ruch lewostronny. Cena 1 litra benzyny lub oleju napędowego wynosi 1 USD lub 105–120 000 ZWD. Występują braki paliwa, zarówno benzyny, jak i oleju napędowego; aby je kupić, najlepiej uprzednio nabyć talony na paliwo w specjalnych stacjach lub u prywatnych importerów. Kupowanie paliw poza stacjami benzynowymi grozi uszkodzeniem silnika.

Nie ma ograniczeń, jednak nie zaleca się podróżowania po zapadnięciu zmroku. Komunikacja autobusowa jest bezpieczna. Turyści płacą za bilety w walutach wymienialnych.

Zagrożenie przestępczością występuje w centrach dwóch największych ośrodków miejskich: Harare i Bulawayo. Zubożenie społeczeństwa spowodowało wzrost zagrożenia przestępczością pospolitą (kradzieże torebek, sprzętu fotograficznego, telefonów komórkowych). Nierzadkie są przypadki kradzieży pieniędzy i paszportów z pokojów hotelowych (dorobienie wejściowej karty magnetycznej przez personel nie stanowi problemu), dlatego lepiej przechowywać je w skrytkach sejfowych w pokojach. Rzadkie są poważniejsze przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu turystów (kilka w 2005 r.). W związku z kryzysem polityczno-społecznym wzrosła liczba napadów z bronią w ręku, których ofiarami są najczęściej właściciele luksusowych pojazdów.

Obchodzone są święta katolickie, muzułmańskie i lokalne.

  • Wymiana w bankach odbywa się bez ograniczeń tylko w przypadku wymiany na miejscową walutę. Turysta mający oficjalne pokwitowanie wymiany waluty może opłacać usługi turystyczne w walucie miejscowej. Wymiana dolarów Zimbabwe na dolary amerykańskie nie jest możliwa. Wymiana pieniędzy poza oficjalnymi punktami (banki) jest przestępstwem. Osoby proponujące bardzo korzystny kurs wymiany to zwykle oszuści.
  • Opłaty w hotelach, parkach narodowych dokonywane są przez turystów wyłącznie w walutach wymienialnych. Próba płacenia w walucie miejscowej jest przestępstwem, chyba że przedstawi się oficjalne pokwitowanie wymiany z banku na odpowiednią kwotę.
  • Sklepy czynne są w godzinach od 8.00 do 17.00, spożywcze do 19.00 (sieć Spaar). Niektóre sklepy są otwarte do 20.00. Ceny produktów zbliżone są do cen polskich lub są wyższe.
  • Roczna inflacja w grudniu 2006 r. osiągnęła poziom 1300 proc.
  • Urzędy pracują od 8.00 do 16.00 z wyjątkiem sobót.
  • Ceny noclegów w hotelach wahają się od 50 do 200 USD za dobę. Turyści są obowiązani do opłaty w walutach wymienialnych lub posiadania pokwitowania wymiany z banku.
  • W stolicy w rejonie ulic Seventh i Chancellor znajduje się silnie strzeżona przez wojsko siedziba prezydenta kraju. W godzinach 18.00–6.00 wszelki ruch wokół jest wstrzymywany.
  • Również w obrębie ogrodu botanicznego znajduje się słabo oznakowana strefa zastrzeżona. Przebywanie w jej pobliżu grozi zatrzymaniem lub nawet aresztowaniem przez służbę bezpieczeństwa, gdyż strefa ta jest częścią ogrodu prezydenckiego. Personel pobierający opłaty za wejście lub wjazd samochodem do ogrodu nie informuje o tym.

Stolica: Harare
Waluta: dolar Zimbabwe (ZWD), 1 ZWD = 100 centów;
W obiegu zamiast banknotów używane są czeki na okaziciela (zastępujące pieniądze) na równi z banknotami o nominałach 500 ZWD i 1000 ZWD (starych), co kolejno odpowiada 50 centom i 1 ZWD (po denominacji).
1 USD = 250 ZWD (grudzień 2006 r.)
Język urzędowy: angielski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »