| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Zimbabwe

 

Nie ma obowiązku meldunkowego.

W Zimbabwe nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Zaleca się ubezpieczenia osobowe w renomowanych firmach międzynarodowych. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC (można wykupić krótkoterminową polisę na granicy).

Przy przyjeździe z krajów, w których notowana jest żółta febra lub w których choroba ta jest endemiczna, wymagane jest szczepienie przeciw tej chorobie. Na niżej położonych terenach (np. Victoria Falls, Kariba) występuje duże zagrożenie malarią, szczególnie w od listopada do czerwca; zaleca się lek profilaktyczny mefloquine. Malaria nie występuje w stolicy kraju Harare. Bardzo duża jest zachorowalność na AIDS. W głównych ośrodkach dostęp do opieki medycznej o standardzie europejskim w szpitalach prywatnych jest łatwy. Cena wizyty prywatnej wynosi ok. 45–60 USD, a doba w prywatnym szpitalu kosztuje ok. 150–200 USD.

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy lub – do 90 dni pobytu – polskie prawo jazdy, ale z poświadczonym tłumaczeniem dokumentu na język angielski (wraz ze zdjęciem). Obowiązuje ruch lewostronny. Cena 1 litra benzyny lub oleju napędowego wynosi 1 USD lub 105–120 000 ZWD. Występują braki paliwa, zarówno benzyny, jak i oleju napędowego; aby je kupić, najlepiej uprzednio nabyć talony na paliwo w specjalnych stacjach lub u prywatnych importerów. Kupowanie paliw poza stacjami benzynowymi grozi uszkodzeniem silnika.

Nie ma ograniczeń, jednak nie zaleca się podróżowania po zapadnięciu zmroku. Komunikacja autobusowa jest bezpieczna. Turyści płacą za bilety w walutach wymienialnych.

Zagrożenie przestępczością występuje w centrach dwóch największych ośrodków miejskich: Harare i Bulawayo. Zubożenie społeczeństwa spowodowało wzrost zagrożenia przestępczością pospolitą (kradzieże torebek, sprzętu fotograficznego, telefonów komórkowych). Nierzadkie są przypadki kradzieży pieniędzy i paszportów z pokojów hotelowych (dorobienie wejściowej karty magnetycznej przez personel nie stanowi problemu), dlatego lepiej przechowywać je w skrytkach sejfowych w pokojach. Rzadkie są poważniejsze przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu turystów (kilka w 2005 r.). W związku z kryzysem polityczno-społecznym wzrosła liczba napadów z bronią w ręku, których ofiarami są najczęściej właściciele luksusowych pojazdów.

Obchodzone są święta katolickie, muzułmańskie i lokalne.

  • Wymiana w bankach odbywa się bez ograniczeń tylko w przypadku wymiany na miejscową walutę. Turysta mający oficjalne pokwitowanie wymiany waluty może opłacać usługi turystyczne w walucie miejscowej. Wymiana dolarów Zimbabwe na dolary amerykańskie nie jest możliwa. Wymiana pieniędzy poza oficjalnymi punktami (banki) jest przestępstwem. Osoby proponujące bardzo korzystny kurs wymiany to zwykle oszuści.
  • Opłaty w hotelach, parkach narodowych dokonywane są przez turystów wyłącznie w walutach wymienialnych. Próba płacenia w walucie miejscowej jest przestępstwem, chyba że przedstawi się oficjalne pokwitowanie wymiany z banku na odpowiednią kwotę.
  • Sklepy czynne są w godzinach od 8.00 do 17.00, spożywcze do 19.00 (sieć Spaar). Niektóre sklepy są otwarte do 20.00. Ceny produktów zbliżone są do cen polskich lub są wyższe.
  • Roczna inflacja w grudniu 2006 r. osiągnęła poziom 1300 proc.
  • Urzędy pracują od 8.00 do 16.00 z wyjątkiem sobót.
  • Ceny noclegów w hotelach wahają się od 50 do 200 USD za dobę. Turyści są obowiązani do opłaty w walutach wymienialnych lub posiadania pokwitowania wymiany z banku.
  • W stolicy w rejonie ulic Seventh i Chancellor znajduje się silnie strzeżona przez wojsko siedziba prezydenta kraju. W godzinach 18.00–6.00 wszelki ruch wokół jest wstrzymywany.
  • Również w obrębie ogrodu botanicznego znajduje się słabo oznakowana strefa zastrzeżona. Przebywanie w jej pobliżu grozi zatrzymaniem lub nawet aresztowaniem przez służbę bezpieczeństwa, gdyż strefa ta jest częścią ogrodu prezydenckiego. Personel pobierający opłaty za wejście lub wjazd samochodem do ogrodu nie informuje o tym.

Stolica: Harare
Waluta: dolar Zimbabwe (ZWD), 1 ZWD = 100 centów;
W obiegu zamiast banknotów używane są czeki na okaziciela (zastępujące pieniądze) na równi z banknotami o nominałach 500 ZWD i 1000 ZWD (starych), co kolejno odpowiada 50 centom i 1 ZWD (po denominacji).
1 USD = 250 ZWD (grudzień 2006 r.)
Język urzędowy: angielski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK