| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Timor Wschodni

Obowiązek wizowy dotyczy przyjazdów pobytowych i tranzytowych obywateli polskich. Wizy uzyskuje się na granicy (koszt 30 USD). Przy wjeździe paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Na żądanie urzędnika imigracyjnego należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do dalszej podróży.

Nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu obcych środków płatniczych. Obowiązuje wypełnienie deklaracji celnej na granicy i zgłoszenie wwozu kwoty większej niż 1000 USD.

Nie wolno wwozić, wywozić ani posiadać narkotyków. Obowiązują ograniczenia wywozu miejscowych dzieł sztuki wytworzonych przed 1945 r. oraz ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory. Posiadanie i wywóz korali, ptaków i żółwi są prawnie zabronione.

Ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe. Ubezpieczenia osobowe nie są obligatoryjne, lecz wskazane ze względu na wysokie koszty usług medycznych wobec braku dostatecznej liczby placówek o dobrym poziomie usług. Należy zakładać, że polisy wystawione przez polskie towarzystwa ubezpieczeniowe, których zdaniem są one ważne na terenie Timoru Wschodniego, będą tu uznawane.

Na Timorze Wschodnim występują: malaria, gorączka krwotoczna denga i japońskie zapalenie mózgu (encephalitis). Zalecana jest wizyta lekarska co najmniej miesiąc przed wyjazdem oraz wykupienie polisy na podróż.

Międzynarodowe prawo jazdy jest uznawane.

Zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże i rozboje) nie jest duże. Należy pamiętać o ostrożności podczas jazdy autobusami (kradzieże kieszonkowe) i taksówkami.

Na Timorze Wschodnim dominuje katolicyzm (90 proc.). Inne wyznania to islam, protestantyzm, hinduizm, animizm. W Timorze Wschodnim akredytowany jest ambasador RP w Dżakarcie (Indonezja).

Stolica: Dili
Waluta: dolar amerykański (USD)
Języki urzędowe: tetum, portugalski
Inne języki: indonezyjski, angielski

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK