REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu. Polaków nie obowiązują wizy, gdy udają się do Paragwaju na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Inne przypadki powinny być konsultowane w ambasadzie/konsulacie Paragwaju. W razie przedłużenia pobytu ponad trzy miesiące trzeba zawczasu uzyskać stosowną wizę w paragwajskim urzędzie migracyjnym. Przy przekraczaniu granicy podróżny może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (karta kredytowa).

Przepisy celne

Paragwajskie ustawodawstwo przewiduje ograniczenia przy wwozie i wywozie broni, leków oraz gatunków chronionych flory i fauny. Można wwozić gotówkę w kwocie nie przekraczającej 9999 USD lub jej równowartość w innych walutach. Na wwóz większych kwot należy uprzednio otrzymać zezwolenie. To samo dotyczy bankowych transakcji walutowych. W styczniu 2003 r. władze paragwajskie wprowadziły wiele dodatkowych ograniczeń dotyczących wywozu walut.

Przepisy prawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo paragwajskie zabrania używania narkotyków i handlu nimi. Grożą za to kary do pozbawienia wolności włącznie.

Meldunek

Cudzoziemców przybywających w celach turystycznych nie dotyczy obowiązek meldunkowy.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Mimo to zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki). Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, pod warunkiem że obejmują terytorium Paragwaju, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielami innych firm zagranicznych operujących na terenie tego kraju.

Szczepienia, służba zdrowia

Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się szczepień. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Prywatna wizyta u lekarza kosztuje średnio od 30 do 40 USD. Za pobyt w szpitalu (za samo łóżko) trzeba zapłacić 100–150 USD za dobę. Ze względu na wysoką zawartość chloru w wodzie z wodociągów zaleca się spożywać wodę mineralną. Podczas podróży po terenach wiejskich lub biwakowania na całym terytorium Paragwaju należy uważać na jadowite gady.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, może się ono jednak okazać przydatne.

Bezpieczeństwo

Wzrasta zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania). Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej nie obnosić się z bogatymi strojami czy innymi wartościowymi rzeczami. Nie zaleca się spacerów w biednych dzielnicach, szczególnie wieczorem lub w nocy. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty należy przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Obowiązkowo trzeba stale mieć przy sobie dokument tożsamości (paszport). Warto zaopatrzyć się w poświadczoną kopię paszportu, oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Religia, obyczaje

Większość mieszkańców jest wyznania katolickiego (96 proc.).

Święta

Dni świąteczne i wolne od pracy: 1 stycznia – Nowy Rok, 3 lutego – św. Blasa, patrona Paragwaju, 1 marca – Święto Bohaterów, Wielki Piątek, *marzec, kwiecień – Wielkanoc, 1 maja – Święto Pracy, *kwiecień, maj – Święto Wniebowstąpienia, 14–15 maja – Święto Niepodległości, *maj, czerwiec – Boże Ciało, 12 czerwca – Pokój z Chaco, 15 sierpnia – Wniebowstąpienie NMP, 25 sierpnia – Święto Konstytucji, 29 września – Bitwa pod Boquerón, 12 października – Święto Rasy (Święto Odkrycia Ameryki), 1 listopada – Wszystkich Świętych, 8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia NMP, 25 grudnia – Boże Narodzenie.
*święto ruchome

Przydatne informacje:

  •  Klimat subtropikalny, gorący i wilgotny. Średnia temperatura: 27 st. C.
  •  Czas pracy urzędów i sklepów: urzędy – od 7.00 do 13.00 (poniedziałek–piątek) i od 7.00 do 11.00 (soboty), sklepy – od 8.00 do 12.00 i od 15.00 do 19.00 (poniedziałek–piątek) i od 8.00 do 11.30 (soboty), banki – od 8.45 do 12.15 (poniedziałek–piątek).
  • Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Paragwaj podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Buenos Aires (Argentyna). W Asunción rezyduje konsul honorowy RP.

Stolica: Asunción
Waluta: guarani (PYG), 1 PYG = 100 centavos
Języki urzędowe: hiszpański, guarani

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA