| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Z wyjątkiem oznaczonych specjalnych stref poruszanie się po Rosji nie podlega ograniczeniom. Wykaz takich stref znaleźć można na stronie internetowej placówki: www.polandemb.ru. W Obwodzie Kaliningradzkim cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do Bałtijska; przy wjeździe na teren Mierzei Kurońskiej obowiązuje opłata ekologiczna. Po pozostałym terytorium Obwodu Kaliningradzkiego można się poruszać bez przeszkód, z wyjątkiem 2-kilometrowej strefy przygranicznej wzdłuż wszystkich granic Obwodu, do której wstęp wymaga przepustki organów spraw wewnętrznych. Należy unikać wypraw w rejony konfliktów (dotyczy to zwłaszcza północnego Kaukazu – zdarzają się uprowadzenia i porwania dla okupu).

Występuje spore zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady rabunkowe, włamania, oszustwa i pobicia). Szczególną ostrożność należy zachować w miejskich środkach transportu oraz podczas podróżowania pociągami. Przy zakupie biletów kolejowych do wagonów sypialnych nie ma możliwości wyboru przedziałów dla mężczyzn bądź dla kobiet (w razie problemów należy zwrócić się do konduktora lub naczelnika pociągu). Na dworcach i lotniskach zaleca się korzystanie z oznakowanych taksówek; nie należy zgadzać się na „dosiadanie się” nieznanych pasażerów. Nie należy zachowywać się w sposób, który by sugerował, iż ma się przy sobie większą sumę pieniędzy, zwłaszcza w takich miejscach jak hotele, restauracje, stacje benzynowe itp. Należy unikać przygodnych znajomości, wdawania się w przygodne interesy, zabierania przypadkowych pasażerów, korzystania z zaproszeń do prywatnych mieszkań nieznanych bliżej osób, a także korzystania z poczęstunku w takich sytuacjach alkoholem. Sugeruje się, by większe sumy pieniędzy, bilety, dokumenty i kosztowności przechowywać w skrytkach hotelowych. Najlepiej mieć przy sobie jedynie niezbędne kwoty oraz w miarę możliwości korzystać z kart kredytowych. Nie należy bez konieczności samotnie spacerować i podróżować samochodem nocą oraz zatrzymywać się w miejscach poza parkingami i oznaczonymi miejscami postojowymi.

  • Pieniądze można wymieniać bez ograniczeń w bankach i kantorach, ale niektóre z nich, jak np. w Obwodzie Kaliningradzkim, wymagają okazania paszportu. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami mimo lepszego kursu, gdyż można otrzymać fałszywe banknoty. Przy wymianie walut w kantorach należy dokładnie przeliczyć otrzymaną kwotę (lepiej nie dowierzać wskazaniom maszynek do liczenia pieniędzy ani kasjerom). Bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Posługiwanie się kartami kredytowymi w sklepach ograniczone jest do największych sieci handlowych w głównych miastach. Przy rozliczaniu się w restauracjach nie należy pozostawiać kart kredytowych bez nadzoru. Banki pośredniczą w transferze pieniędzy z zagranicy dla osób prywatnych, jednak pod warunkiem, że są zameldowane.
  • Należy wystrzegać się zakupu alkoholu w kioskach i przydrożnych straganach ze względu na ryzyko zatrucia. Trzeba zwracać uwagę na termin przydatności do spożycia nabywanych artykułów spożywczych.
  • Na terenie Rosji w dużej części placówek kulturalnych (muzea, teatry, galerie sztuki) obowiązują zróżnicowane ceny dla obywateli rosyjskich i cudzoziemców;
  • W Sankt Petersburgu działa Miejskie Centrum Turystyczno-Informacyjne – tel. (007 812) 982 82 53, oferujące m.in. rezerwację miejsc w hotelach, restauracjach i teatrach oraz poradę prawną.

Stolica: Moskwa
Waluta: rubel (RUR)
Język urzędowy: rosyjski
Inne języki: języki narodów i grup etnicznych

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK