| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Nie ma ograniczeń. Stan techniczny rumuńskich szlaków tranzytowych jest dobry. Podróżowanie po zmroku wiąże się jednak z ogromnym ryzykiem. Po drogach, także tranzytowych, poruszają się nie oświetlone furmanki i rowerzyści. Na pasach ruchu parkowane są nie oświetlone pojazdy. Na terenach wiejskich drogami przemieszcza się bydło powracające lub wychodzące na pastwiska, często bez dozoru ze strony ludzi.
Ze względu na specyfikę gór w Rumunii – ogromne przestrzenie, słabe zaludnienie, zmienność pogody – należy przestrzegać zasad bezpiecznej turystyki górskiej (wędrówki tylko oznakowanymi szlakami, wpisy do schroniskowej książki wyjść, ekwipunek dostosowany do pory roku i skali trudności trasy).

Nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością, należy jednak zachować ostrożność w dużych miastach (okolice dworców kolejowych, placów targowych, środki komunikacji miejskiej), gdzie często zdarzają się kradzieże kieszonkowe, a także na obwodnicach aglomeracji, zwłaszcza w okolicach przejazdów kolejowych. Istotnym utrudnieniem w przypadku kontaktu z policją są kłopoty z obecnością miejscowych tłumaczy języka polskiego, niezbędnych do przeprowadzenia czynności dochodzeniowych.

Nie ma szczególnych norm prawnych i obyczajowych.

Dni ustawowo wolne od pracy to: 1 i 2 stycznia, Poniedziałek Wielkanocny (wg kalendarza prawosławnego), 1 maja, 1 grudnia (rocznica zjednoczenia Rumunii w 1918 r.), 25–26 grudnia – Boże Narodzenie.

  • Orientacyjne godziny otwarcia sklepów: sklepy spożywcze 8.00–18.00 (w soboty 8.00–14.00); inne sklepy – 10.00–19.00 (w soboty 10.00–14.00); niektóre sklepy, zwłaszcza super- i hipermarkety, są otwarte także w niedziele.
  • Większość urzędów rumuńskich pracuje w godzinach 8.00–16.00, jednakże interesanci przyjmowani są z reguły przez 4 dni w tygodniu w różnych godzinach, w zależności od urzędu.
  • Aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej Ambasady RP w Bukareszcie (Wydział Konsularny).


Stolica: Bukareszt
Waluta: nowy lej rumuński (RON), 1 RON = 100 bani (wprowadzony do obrotu 1.07.2005 r.);
1 RON = 10 000 ROL (starych lei). Od 1 stycznia 2007 r. w obiegu są wyłącznie nowe leje (RON); stare leje (ROL) można wymienić w bankach.
1 USD = ok. 2,6 RON; 1 EUR = ok. 3,5 RON
Język urzędowy: rumuński
Inne języki: węgierski, niemiecki

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK